Takto môžete výrazne znížiť spotrebu vašich firemných vozidiel

Automobily sú na jednej strane veľkým komfortom, avšak na strane druhej sa často stávajú studnicou na peniaze. O to viac, keď hovoríme o firemnom vozovom parku. Predsa len sa na firemných autách zväčša najazdí oveľa viac kilometrov ako na súkromných a pokiaľ ide o väčšie nákladné autá, ich prevádzka je sama o sebe drahšia.

Autá v základe sú o kompromisoch

Existuje však účinný spôsob, ako znížiť aspoň náklady na pohonné hmoty. Súvisieť to bude s riadiacimi jednotkami motorov vašich vozidiel. Tie sa starajú o chod motora v každom aute. Zaznamenávajú a vyhodnocujú rôzne informácie z motora a podľa toho, ako majú naprogramovaný softvér, následne riadia vstrekovanie paliva, zapaľovanie, reguláciu otáčok, či plniaceho tlaku a aj kontrolu emisií.

Pri vývoji a nastaveniach riadiacej jednotky však výrobcovia áut robia kompromisy. Musia totižto zohľadňovať rozdiely v kvalite paliva v rôznych krajinách, rôzne normy alebo dokonca aj poistné trendy. Ani zďaleka tak riadiace jednotky nevyužívajú potenciál svojich motorov na 100%.

Optimalizujte chod riadiacej jednotky motora

A práve tu prichádza na rad účinný chiptuning. Ten totiž nie je len o tom, preprogramovať riadiacu jednotku, aby bolo auto čo najrýchlejšie a potom sa v premávke hrať na pretekára. Áno, dá sa pomocou neho zvýšiť výkon a krútiaci moment motora často aj o 40%, avšak cieľom nie je porušovanie predpisov a nebezpečná jazda.

Zlepšenie dynamiky jazdy ocenia hlavne vaši zamestnanci jazdiaci na nákladných autách, keďže jazda s takto upraveným vozidlom bude oveľa pružnejšia. To v určitých situáciach môže dokonca viesť k bezpečnejšiemu ovládaniu vozidla.

Aby sme však nezabudli na to hlavné, čím sme aj začali a teda úsporou na pohonných hmotách. Vyladenie chodu motora vďaka chiptuningu má totižto za následok aj zníženie spotreby. Toto zníženie môže tvoriť až 15%.

 

Zdroj obrázka:

Autor: Dmitry Kalinovsky / Shutterstock.com