ZDIEĽAŤ

Zakúpenie auta a jeho prevádzka ukrajuje nemalú sumu z rodinného rozpočtu, nie je preto prekvapením, že sa každý majiteľ auta snaží na jeho prevádzke čo najviac ušetriť. Viete ale, ako sa dá jednoducho znížiť spotreba paliva bez toho, aby ste museli začať chodiť pešo? Pozrite sa na niekoľko tipov, ktoré vám dokážu ušetriť palivo.

Jazdite plynule

Základným predpokladom úspornej jazdy je tzv. ľahká noha na plyne. Znamená to pracovať s plynovým pedálom s citom, nejazdiť bezhlavo štýlom brzda–plyn a predvídať podľa dopravnej situácie. Pri neustálom rozbiehaní si auto povie o nejaký ten deciliter benzínu či nafty navyše, preto je ideálna plynulá jazda. K tej nám môže pomôcť aj tempomat. Nielenže udržiava konštantnú rýchlosť, ale tiež dodáva motoru iba toľko paliva, koľko je práve treba.

Zložte zo strechy všetko, čo sa dá

Ak jazdíte často so strešnými nosičmi či boxmi, môžete si byť istí, že sa to na spotrebe paliva prejaví aj o viac než liter. Na ceste na dovolenku s tým človek nič neurobí, ale po príjazde z dovolenky všetky nosiče zložte a uložte ich do garáže. Každá vec, ktorá je na aute navyše, tiež zvyšuje spotrebu.

Všetko, čo je na aute navyše, narušuje aerodynamiku vozidla a zvyšuje jeho spotrebu.

Valivý odpor je nepriateľ spotreby

Ďalším faktorom ovplyvňujúcim spotrebu je valivý odpor pneumatík. Ten je na energetickom štítku, ktorý musí mať každá pneumatika, rozdelený do tried a označený písmenami A až G. Rozdiel medzi jednotlivými triedami je až 0,1 l paliva na 100 km. Pri výbere si ale overte aj ďalšie vlastnosti pneumatík a vyberajte podľa toho, kde a ako najčastejšie jazdíte. Vyváženou pneumatikou s nízkymi hodnotami valivého odporu je napríklad Continental ContiEcoContact 5.

Máte správne nahustené pneumatiky?

Nemenej dôležité je dodržiavať predpísané hodnoty tlaku v pneumatikách. Kontrola tlaku by mala prebiehať aspoň 1x za 14 dní. Správne nahustené pneumatiky sa toľko neopotrebovávajú a jazda na nich je bezpečnejšia. Nedostatočne nahustené pneumatiky zvyšujú spotrebu, pretože majú vyšší valivý odpor. Ak je v nich naopak tlak vzduchu vyšší, zhorší sa ovládateľnosť vozidla kvôli nedostatočnej priľnavosti pneumatík.

 

Peniaze ušetrené na spotrebe potom môžete investovať napríklad do kvalitných nových pneumatík alebo iných potrebných vecí.

 

Zdroj foto: Foter.com

 

ZDIEĽAŤ