Obchodování na burze vám může přinést značné výnosy

Každý obchodník by se měl průběžně zajímat o to, jakým způsobem nejlépe vydělávat peníze. I když se mu ve stávajícím obchodování daří, neměl by usínat na vavřínech a zajímat se o novinky na trhu financí. Je tak mnohem pravděpodobnější, že půjde s dobou, bude vydělávat nejlepším a nejvýhodnějším způsobem a bude i nadále úspěšný.

V současné době se mnoho nových i letitých obchodníků zajímá o obchodování na burze. Rozdělujeme jej na dva druhy, a to burzy s cennými papíry (dluhopisy, akcie) a burzy s futures (měny, akcie, komodity, indexy…). Na každé burze se vám může podařit vydělat hezkou částku peněz, ovšem začátky mohou být krušné. Je totiž nutné naučit se na burze nejdříve pohybovat, rozumět jí, až poté se pustit do větších obchodů.

Začátky na burze

Na začátku je např. důležité založit si demo účet a začít obchodováním CFD. V takovém případě nic neriskujete, jen se učíte. Prostřednictvím něj postupně zjistíte, jak na burze investovat, jak vše chodí a začne se vám dařit.

Abyste mohli obchodovat na burze, budete potřebovat vstupní kapitál alespoň v řádu statisíců korun. Také si budete muset najít brokera, který pomáhá s vykonáváním příkazů, otevírá pozice koupit, prodat atd. Také se připravte na poplatky brokerovi.

Kdybyste chtěli na burze s cennými papíry obchodovat přímo, je nutné zařídit si platnou licenci a členství na burze. Není to jednoduché, ale ani nemožné. Budete potřebovat licence pro všechny burzy, kde si přejete později obchodovat. U nás je možné využít Burzu cenných papírů Praha, a.s.

Nejvýznamnější burza u nás

Hlavní trh s akciemi u nás provozuje Pražská burza. Setkává se tady nabídka s poptávkou, úmysl koupit a prodat. Podle investičního nástroje, s čím se na burze obchoduje, máme burzy akciové, derivátové, dluhopisové, opční a plodinové. Pražská patří do první skupiny.

Zdokonalte se v obchodování na burze a staňte se úspěšným obchodníkem, uvidíte, že úspěch vás bude nabíjet a motivovat ke zdokonalování se. Burza přináší mnohé zážitky, které se vám budou jistě líbit.

 

 

Americká hypotéka je vlastne typ úveru

V súčasnosti sa banky doslova predbiehajú v ponuke rôznych produktov. V popredí sú najmä tie, prostredníctvom ktorých si klient dokáže z banky požičať istý obnos finančných prostriedkov. Pôžičky, úvery či hypotéky dnes zažívajú „boom“.

 Dôvodom sú aj nízke úrokové sadzby, ktoré sú historicky na najnižších číslach, a práve toto ľudia využívajú pri rekonštrukcii alebo kúpe nehnuteľnosti. Ich cena aktuálne vzrástla, no dnes si dokážete v banke požičať peniaze naozaj výhodne. Ak ale potrebujete isté množstvo peňazí, je dobré, ak poznáte rozdiel medzi jednotlivými produktmi, aby ste vedeli, čo bude pre vašu situáciu najvýhodnejšie.

Čo bude pre mňa najvýhodnejšie

Úver či hypotéka? Ktorá banka? Podľa čoho si vybrať? To sú otázky, ktoré si možno kladiete aj vy, ak ste sa rozhodli požičať si od banky peniaze. Banky sa klientom snažia vychádzať v ústrety a v ponuke majú naozaj veľké množstvo zaujímavých produktov. Vyznať sa je umenie. Niekedy je dokonca pre vás výhodnejšie, ak viaceré produkty skombinujete. Poďme však po poriadku.

Klasická verzus americká hypotéka

Ak si chcete zobrať hypotéku, lebo ste sa rozhodli kúpiť si byt či dom, musíte rátať s tým, že banka od vás bude požadovať to, aby ste podložili účel, na ktorý peniaze potrebujete. V praxi môže ísť napríklad o kúpnu zmluvu alebo doklady o výstavbe či rekonštrukcii vášho bývania. To hovoríme o klasickej hypotéke, s ktorou sa v bankách môžete stretnúť. Naproti tomu existuje aj iná hypotéka, pri ktorej si peniaze môžete použiť na čokoľvek bez toho, aby ste svoje úmysly dokladovali banke. Ide o bezúčelovú hypotéku.

Nejde o bežnú hypotéku

Bezúčelová hypotéka, nazývaná aj americká hypotéka, je v skutočnosti typ úveru. Ide o bezúčelový úver, ktorý ma takmer rovnaké podmienky ako klasická hypotéka. Už z názvu vyplýva, že pochádza z Ameriky, kde je aj najviac využívaná. Banky tento produkt ponúkali už v minulosti, no až dnes zažíva ozajstný „boom“.

Založená nehnuteľnosť ako istota, ale aj riziko

Hlavná výhoda tohto produktu je určite jeho nízky úrok. Ten je oproti klasickým hypotékam oveľa nižší. Dôvod, prečo je to tak, je ten, že americká hypotéka je síce bezúčelová, ale pri jej žiadosti musíte založiť nehnuteľnosť. Nemusí ísť len o vašu nehnuteľnosť, založiť môžete aj nehnuteľnosť tretej osoby. Každá banka má iné podmienky, no väčšinou sa žiada, aby išlo o dostavanú nehnuteľnosť určenú na bývanie. Založením nehnuteľnosti si banky sú isté, že hypotéku budete splácať. Na druhej strane ide o rizikový produkt, keďže v prípade jeho nesplácania môžete prísť o svoju nehnuteľnosť.

Vyšší úrok pri spotrebnom úvere

Naproti takejto hypotéke si mnohí vyberú spotrebný úver. Dnes banky ponúkajú viacero typov takýchto úverov. Tie sú ponúkané s vyšším úrokom, keďže takýto úver nemusí byť ničím založený. Vybrať si môžete účelový alebo bezúčelový spotrebák. Práve pri tých bezúčelových sa stretnete s vysokým úrokom, no využiť ich môžete napríklad pri refinancovaní alebo konsolidácii starého, nevýhodnejšieho úveru či pôžičky. V tomto prípade však peniaze musíte použiť len na vyplatenie starých finančných záväzkov. Úrok pri účelovom spotrebnom úvere je spravidla o 1 až 2 percentá nižší.

Prečo bezúčelová hypotéka

Ľudia sa pri rozhodovaní medzi bezúčelovou hypotékou a spotrebným úverom riadia viacerými faktormi. Niektoré sme už spomenuli, no záleží na konkrétnom prípade, prečo ste sa rozhodli požičať si peniaze.

Pri bezúčelovej hypotéke je výhodou aj obdobie splácania, ktoré v konečnom dôsledku priaznivo ovplyvní aj výšku mesačnej splátky. Americkú hypotéku banky ponúkajú zväčša na dlhšiu lehotu splatnosti ako spotrebné úvery. Preto si môžete splátky rozložiť počas splácania hypotéky v dlhšom časovom období.

Úrok pri úvere by nemal byť pre vás smerodajný

Úrok je ten, ktorý nás zaujíma azda najviac. Nemalo by to tak byť. Najmä pri spotrebných úveroch je dôležité, aby ste si okrem úroku všímali aj údaj RPMN. V tom sú zahrnuté aj rôzne poplatky, ako poplatok za vybavenie úveru, mimoriadne splátky a podobne.

Bezúčelová hypotéka a spotrebný úver

V prospech americkej hypotéky tak oproti spotrebnému úveru hrá určite výška úroku, ktorá je porovnateľne nižšia, lehota splatnosti, ktorá je dlhšia, a jeho založenie nehnuteľnosťou. Tá umožňuje, že bezúčelovú hypotéku môžete získať za výhodnejších podmienok ako spotrebný úver.

Spotrebný úver na dofinancovanie hypotéky

Spotrebný úver a bezúčelová hypotéka môžu v praxi fungovať aj spolu. Klient si ich totiž môže skombinovať. Zväčša sa spotrebným úverom dofinancuje to, čo klient len hypotékou nedostal. Banky často ponúkajú hypotéky do výšky 70 % z ceny nehnuteľnosti. Niekde to môže byť viac, no 100 % hypotéku dnes nedostanete ľahko. Ak ste menej kvalitný žiadateľ a pre banku ste z rôznych dôvodov rizikový, počítajte s tým, že zvyšok potrebných peňazí musíte získať inak.

Najčastejšie na to poslúži práve spotrebný úver. Banky sú na takéto prípady pripravené a ponúkajú rôzne typy spotrebných úverov. Tie, ako sme už spomínali, nie sú založené nehnuteľnosťou, a preto sú pre banku rizikovejšie a sú ponúkané s vyššími úrokmi.

Ak sa rozhodnete dofinancovať si hypotéku spotrebným úverom, urobte tak v jednej banke. Tá, ktorá vám poskytla hypotéku, vám poskytne najvýhodnejší spotrebný úver k tomu. V jednom čase tak splácate obidva produkty, pričom ide o dva nezávislé úverové vzťahy. Pri splácaní viete, ktorá časť peňazí ide na hypotéku a ktorá na úver.

Niekedy sa však môže stať, že banka, ktorá vám poskytla hypotéku, vám ponúkne spotrebný úver, ktorý je nevýhodný a výrazne vám navýši mesačné splácanie. V tomto prípade sa môžete obrátiť na inú banku. Urobte si kalkuláciu, kde sa vám kombinácia hypotéky a spotrebného úveru oplatí najviac. Urobiť tak môže za vás banka alebo vy sám z pohodlia domova online.

To, či sa rozhodnete pre americkú hypotéku či spotrebný úver, je na vás a na tom, na čo peniaze potrebujete. A preto je dôležité, aby ste sa rozhodli správne, keďže obidva úverové vzťahy „pôjdu“ s vami niekoľko rokov vášho života a ide o závažný úväzok.

 

Viete, ako naložiť s peniazmi?

Čo by dali naše staré mamy za to, že ich niekto zbaví starostí s peniazmi. I keď je pravda, že nebolo toľko všakovakých poplatkov, od elektriny začínajúc po obedy v školskej jedálni končiac. Samozrejme, že vtedy si mohli ukladať peniaze do pančuchy a vždy mali prehľad, koľko práve majú. A o nejakých on-line aplikáciách nemali ani tušenia. My sme na tom podstatne inak, dá sa povedať , že lepšie. Ozaj , viete, kde si najlepšie uložíte peniaze?

Nebudem vám tvrdiť to, čo už viete aj sami. Predsa na nejaký dobrý účet, ktorý vám peniaze aj zhodnotí. Veď v súčasnej dobe máme široký výber. A tu je práve možno ten problém. Zorientovať sa. Jedna možnosť je prejsť si banky, pozisťovať podmienky, porovnať. Avšak to by sme museli byť pánom svojho času. A keďže väčšina z nás pracuje, aby tie peniaze mala, táto možnosť je dosť zdĺhavá. Ako teda na to?

Ktorá banka je najlepšia

Väčšina z nás príde do najbližšej banky, založí si účet a pritom nemá ani poňatia o tom, aké výhody tento účet ponúka. Samozrejme, tie najčastejšie ako je výber z bankomatu, kreditná karta a podobne, si zistí za pár minút. A presne o pár minút odchádza z banky s novým účtom,o ktorom vedia veľmi málo. Pritom by stačilo trošku námahy, minútka času naviac. Lenže je tu jeden zádrheľ. Každá banka stavia na tom ,že o ich účte nič nevieme. A presne ten ich je pre nás najvhodnejší. Môžeme sa tomuto vyhnúť?

Celkom jednoducho. Poštová banka, ktorá už ponúka okrem prepravy zásielok, rôzne iné služby ,presne takýto nastavený bankový účet má. Síce má názov Dobrý účet, lenže je po všetkých stránkach jedinečný. Ušetrí nám veľa času a má neobmedzené možnosti. Mohli by sme povedať, že je to taká konštelácia služieb, ktorá môže vyhovovať každému. Či už mamičke na materskej, prípadne vedúcemu pracovníkovi v nejakom podniku. Oplatí sa ho určite bližšie spoznať. Pár ďalších viet vám ho stručne a jasne predstaví.

Tento produkt by sa mohol pokojne volať aj Užitočný priateľ alebo Nadčasová peňaženka, pretože má množstvo výhod. S nimi iné produkty súperia len veľmi ťažko. Prvou a podstatnou je možnosť vybaviť si ho on-line z pohodlia domova. Nemusíte nikam chodiť, účet je vytvorený za pár minút. Čo na to poviete? Svoj účet navyše môžete mať stále pod kontrolou a pri sebe. Stačí si stiahnuť mobilnú aplikáciu priamo do vášho telefónu. O zasielaní sms o stave účtu a platbách ani nehovoríme. Na toto by naše staré mamy potrebovali viac ponožiek. Chvalabohu, nám stačí mobil, Ešte nie ste rozhodnutí?

Viete sa správne rozhodnúť ?

Možno vám pri vymenovaní služieb naskočí kontrolka v hlave. Však toto majú aj iné účty, prečo práve tento? Spomeňte si však, že pobočky pošty je v každom meste, dokonca v každej väčšej dedine. Keby ste čokoľvek potrebovali niečo vybaviť osobne, nemusíte precestovať jednak veľa času, jednak veľa kilometrov. A toto je možno prednosť účtu, ktorú iné banky vo svojich produktoch nemajú.

Samozrejmosťou je povolené prečerpanie pri potrebe navýšenia finančných prostriedkov, neobmedzený počet prijatých platieb a mnohé iné. S otvorením účtu sa stávate slobodnejší a svoj čas môžete venovať iným aktivitám. S tým vedomím, že o vaše peniaze , a predovšetkým platby, je postarané. Stačí mať pri sebe mobil a aplikácia k účtu vás včas upozorní na možný problém.

 

Znova sa dostávame k nášmu drahému času. Nikdy ho nie je dosť. A práve Dobrý účet od Poštovej banky šetrí náš čas, naše peniaze a, dovolíme si tvrdiť, aj naše nervy. Dnešná doba je rýchla a vyžaduje si rýchle riešenia. A takýmto riešením práve Dobrý účet určite je.

Januárové novinky zo sveta sporiacich účtov

Je tu náš pravidelník, ktorý za Vás sleduje všetko, čo sa deje vo svete sporiacich účtov. V januári poradie na prvých miestach zamrzlo. S úrokom 1,3% sme tretí. Ľady sa pohli až za nami.

graf-unor-2014
Moneta skĺzla z šiestej pozície na dvanástu. Od 5. 2. 2014 nahrádza sporiaci účet Genius 6 novým kontom Genius 7. Zatiaľ čo doteraz banka úročila vklady do 100 tisíc korún 1,2% ročne a zostatok nad túto hranicu 0,5%, teraz klesá úroková sadzba na 0,8%. graf-unor-2014Jak sme Vám už písali, na konci januára sa zmenili podmienky úročenia pre nových klientov. Tým, ktorí prišli od 1. februára, sa bude od augusta úročiť sadzbou TOP3 garancie vklady len do výšky 250 000 korún. Zvyšok peňazí nad túto hranicu sa bude od augusta úročiť sadzbou 0,7%. Ak ste už mali akýkoľvek účet pred koncom januára, zmena sa Vás vôbec nedotkne. Vaše úspory sa budú aj naďalej úročiť jedným z troch najvyšších úrokov na trhu až do výšky zostatku 1 milión korún. Sľub, že Váš úrok bude patriť vždy medzi 3 najvyššia, sa nemení a meniť nebude.

Pravidelné porovnanie: Sporiace účty na prahu nového roka

V novom roku budeme každý mesiac písať, čo sa deje vo svete sporiacich účtov. Vitajte u prvého tohtoročného prehľadu.

V decembri žiadna banka nečakanú nadiíkou neprekvapila. Poradie premiantov sa nemení.

Na špici zostal účet Sberbank s 1,63% pre vklady do 150 000 Kč. Druhá je stále Equa bánk s úrokom 1,4% pre vklady do 1,25 milióna Sk Tretia je AirBank s 1,3%.

O najzaujímavejšie pohyb záveru roka sa postarala veverička z ING Bank, keď kvôli zníženiu úrokuna 1% zoskočila z 5. na 7. vetvu. Úrok znížila aj Komerční banka, a to z 0,2 na 0,1%. V tabuľke ju ale nenájdete, úplný koniec pelotónu sa nám do nej nevošiel.

Sberbank – 1,63%
Equa bánk – 1,40%
Air Bank – 1,30%
Waldviertler Sparkasse – 1,27%
LBBW Bank – 1,10%
Moneta – 1,04%
ING Bank – 1,00%
Oberbank – 1,00%
Poštová sporiteľňa – 1,00%
Wüstenrot – 1,00%
ZUNO Bank – 1,00%
UniCredit Bank – 0,90%
ČSOB – 0,65%
Citibank – 0,50%
Česká sporiteľňa – 0,50%
Fio banka – 0,50%

Financie v bezpečí a výhodné služby? STAČÍ HĽADAŤ!

Každý mesiac sa nám objavuje výplata na našom osobnom účte. Zamestnávateľ nám už peniaze v hotovosti nevyplatí a tak nám vlastne naše osobné financie spravujú bankové inštitúcie. Nie každá to s nami myslí tak dobre a hocikedy za poplatky a bankové produkty platíme zbytočné poplatky. Bežné účty sú tak zbytočne drahé, platíme poplatky za kreditné karty a pôžičky sú veľmi nevýhodné. Ako nájsť kvalitné banku?

Konkrétny prípad

Ľudia neveria, že to ide lepšie, kým sami nevidia. Ak sa chceme pozrieť na to, ako môže v dnešnej dobe efektívne a pružne fungovať banka pre ľudí, vezmime si konkrétny príklad. Tým bude obľúbená Monety. Táto banka patrí medzi špičku na tuzemskom trhu a jej obľuba je značná. Je to predovšetkým vďaka modernému klientskemu produktu a značné flexibilite. Pozrime sa konkrétne.

Začnime u klasických účtov. Bežné účty sú často spoplatnené a je jedno, či ste študentom, dieťaťom alebo ste klasickým zamestnancom. Konkrétne u Monety sa stretávame hneď s niekoľkými typy účtov. Je to napríklad Študentský účet, Detský účet, ale aj máme možnosť aj ďalších produktov, ako je Flexikredit. Študenti aj deti majú vedenie účtu zdarma, deti majú navyše aj detské poistenie a študenti môžu vyberať z vlastných bankomatov zadarmo.

Potrebujem si požičať

Peniaze nie sú vždy na účte v takej hojnosti, ako by sme potrebovali. Preto je možné si peniaze požičať. Pôžička je v súčasnej dobe ale obávanej slovo. Ak si požičiate od spoľahlivej banky, ktorá Vám aj rada ponúkne poistenie schopnosti splácať pôžičku a ponúkne aj ďalšie bonusy vo forme nižšej úrokovej sadzbe či konsolidáciu pôžičiek, nie je sa treba obávať. Pôžičky od Monety sú pripravené na všetky prípady, ktoré sa vo Vašom živote môžu naskytnúť a nepotrebujete ani ručiteľa, ani zástavu.

Na konkrétnom príklade, ktorým bola Moneta sme videli, že aj vedenie osobného účtu, pôžička, ale mohli by sme menovať ďalšie služby, ako sú kreditné karty alebo hypotéky, nie je nič zložité a ide to aj veľmi jednoducho. Popremýšľajte o kvalite svojej banky a nič Vám následne nebráni prejsť k lepšej, napríklad práve k Moneta.

Sporenie

Sporenie je dnes záležitosťou takmer každého občana Slovenskej republiky. Je veľa druhov sporenia a každej z týchto sporenia má odlišné výhody a nevýhody. V skoršej dobe boli najobľúbenejším produktom pre sporenie vkladné knižky. V súčasnosti sa stávajú najobľúbenejším produktom sporenia sporiace účty, ktoré zvýhodňujú peniaze klientom a ktoré doslova oživujú sporenia termínovanými vkladmi. Sporenie teda môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórií. Sporiace účty, stavebné sporenie, termínované vklady, vkladné knižky, penzijné pripoistenie a družstevnej záložne.

Ak chcete svoje peniaze zhodnotiť a chcete k nim mať stály prístup a voľne s nimi disponovať, hodí sa najviac sporiace účty. Tie sú výhodnejšie ako účty bežné vďaka veľmi nízkym poplatkom. Tento typ sporenia ponúka mnoho tuzemských bánk a družstevných bánk. Rôzne banky ponúka rôzne podmienky ku sporiacim účtom. Niektoré sporiace účty majú jedinú, teda rovnakú úrokovú sadzbu, iné sporiace účty sa v tomto líši. Sú totiž úročené pásmové, to znamená, že pre rôzne sumy sú stanovené rôzne úrokové sadzby.

V prípade, že svoje peniaze chcete uložiť a plánujete s týmito peniazmi disponovať až v budúcnosti, najviac sa Vám hodí stavebné sporenie. Ide o jeden z najdostupnejších úveru na bytové potreby. Do stavebného sporenia by sme mohli zaradiť dvoje pomyselnej fázy. Ide o fázu sporenia a ďalej o nárok na úver. Vaše peniaze sú v stavebnom sporení 6 rokov viazané a potom môžete svoje stavebné sporenie ukončiť.

Medzi veľmi obľúbené druhy sporenia patrí vkladné knižky. V dnešnej dobe je veľmi radi a často využívajú predovšetkým dôchodcovia. Existujú dva typy vkladnej knižky. Vkladnej knižky na meno a vkladné knižky na doručiteľa. Vkladné knižky pre doručiteľa sú ale v dnešnej dobe zakázané z dôvodu prania špinavých peňazí. Vkladné knižky môžu byť tiež zaistené heslom. Tento typ sporenia ale môže byť často menej výhodný, než účty sporiace alebo účty termínované.

V dnešnej dobe začína čoraz viac bánk ponúkať. Slúži v prípade, že nechcete svoje peniaze využiť hneď. Termínované vklady tak v niektorých prípadoch ponúkajú väčšie zhodnotenie, než bežné účty alebo účty sporiace. Na týchto termínovaných vkladoch sú ale peniaze viazané a ukladané dlhodobo. Ak sa rozhodnete svoje peniaze vybrať skôr, platíte sankčné poplatky. Klient tak príde o časť zhodnotenie.

Pôžičky

Pôžičky v dnešnej dobe potrebuje väčšina obyvateľov Českej republiky. Potrebujete si kúpiť auto, zájsť si na dovolenku, zaobstarať si novú televíziu alebo si dovybaviť byt či dom. Pôžička ľuďom slúži na všetko, čo potrebujú. Ide o peniaze, ktoré Vám poskytne akákoľvek banka na slovenskom trhu.

Vy potom pôžičku postupne splácate a disponujete s nadobudnutými peniazmi úplne po svojom. Pôžičky môžete rozdeliť do rôznych kategórií. Podľa rôznych životných situácií a priania klienta. Pôžičky sú bankové a nebankové. Môžete tak využiť možnosť požičania peňazí vo finančnom inštitúte ako je banka alebo sa rozhodnete pre nebankové cestu. Jedná sa potom o pôžičky cez SMS a podobne.

Pôžičky sa tiež dajú rozdeliť do pôžičiek na ruku, pôžičiek na auto alebo pôžičiek na zmenku. V dnešnej dobe si každý občan Slovenskej republiky nemôže dovoliť požičať peniaze u finančných inštitúcií, ako sú banky. Ak požiadate o pôžičku v banke, Vy dávate banke svoje informácie o zamestnanie, výšku platu a podobne. Veľmi ľahko sa tak môžete stať nevhodným klientom pre pôžičku a banka Vašu žiadosť zamietne. V dnešnej dobe, kedy nezamestnanosť Prúdy stúpne, banky odmietajú žiadosti klientov veľmi často.

Ak sa teda myslíte, že kvôli nízkym príjmom by ste neboli vhodným klientom pre bankovú pôžičku, zvoľte nebankové. Teda pôžičky bez zdĺhavého schvaľovacieho konania. Využite tak napríklad pôžičku ihneď, pôžičky pre nezamestnaných, rodičia na rodičovskej dovolenke, študentov alebo osoby, ktoré poberajú dôchodok. Ak sa rozhodnete pre nejaký tento typ pôžičky, nie je nutné, aby ste predkladali register dlžníkov alebo akékoľvek doklady o výške príjmu. Stačí iba dva doklady o totožnosti.

Ak si potrebujete požičať len malú časť peňazí v hotovosti, potom vyberte pôžičku na ruku. Táto pôžička nám pomáha v čase krátkodobého nedostatku financií. Ak teda potrebujete ihneď kúpiť niečo, na čo nemáte peniaze, vyberte pôžičku na ruku, ktorá ihneď vyrieši Vaše problémy a pomôže Vám v ťažkostiach. K dispozícii sú aj pôžičky na zmenku. Táto forma pôžičiek bola veľmi populárna v minulosti. Dnes sa skôr, než na osobné pôžičky, využíva u firemných úverov. Ak sa firma rozhodne v banke uskutočniť pôžičku na zmenku, je oveľa viac zaviazaná banke. Ak teda klient zmenku podpíše, je osobne zodpovedný za to, kam peniaze investuje.

Pôžičky od bánk

Málokto si v dnešnej dobe dokáže predstaviť svet bez bánk, ktoré sú nám často finančné oporou. Finančné nároky sú v dnešnej dobe stále vyššie a vyššie a platy neustále klesajú. Množstvo ľudí vo finančnej tiesni sa stále rozrastá a jediní, kto nám môže v tejto krízovej situácii pomôcť, je banka.

Môžeme teda povedať, že požičiavanie je v dnešnej dobe úplne bežné. Často nás ich finančnú pomoc vytiahne zo samotného dna alebo nám pomôže na dočasnú dobu. Pôžičky od bánk predstavujú najstaršie nástroj finančného trhu, ako získať peniaze, keď je aktuálne nemáte k dispozícii. Banky ako prvý riešili finančné problémy ako jedincov, tak rodín, ktoré mali problémy. Vtedy stačilo, aby niekto peniaze do banky vložil. Potom sa odštartoval kolotoč pôžičiek a okamžite mohol mať iný človek peniaze od banky, ktoré získal formou pôžičky. Takto kedysi vznikla prvá pôžička pre osoby vo finančnej tiesni.

Pôžičky od banky majú štandardizovaný proces, kedy každá z bánk má svoj individuálny prístup k podmienkam a pri riešení požiadaviek u pôžičky. Pravda je taká, že cieľom banky je na takej transakcii zarobiť peniaze. Preto býva banke poskytovaný za jej služby adekvátne úrok.

Pôžička od banky má často plnú rad jednotlivých úrokov, ktoré sa riadia tým, aký druh pôžičky si človek vyberie a akým sa stane pre banku klientom. Taká rizikovosť klienta ovplyvní banku natoľko, že posúdi veľkosť úroku u pôžičky. Ľudia využívajú hojne pôžičiek preto, lebo je tento spôsob osvedčený a jednoducho sú naň ľudia zvyknutí. Obsahuje širokú paletu možností financovania.

Na výber máte tak z účelových pôžičiek aj z pôžičiek neúčelových na čokoľvek. Z radu špeciálnych možností si môžete zistiť, že pôžička od banky nemusí byť iba suma peňazí na nejaký nákup, ale aj napríklad možnosť z prečerpania účtu či kreditná karta na nákupy. Požičať si od banky znamená široký pojem. Skrýva v sebe plno zaujímavých produktov s rôznymi možnosťami využitia. Potrebné informácie Vám dozaista poskytnú preškolení bankový pracovníci.

Oddĺženie

Oddĺženie je v súčasnej dobe takmer fenomén. Skoro celý svet je zadlžený a ľudia si požičiavajú peniaze na akúkoľvek bežnú životnú situáciu. Nie je sa, ale čomu diviť. Dnes ponúka svoje služby nespočetne mnoho inštitúcií. Či už sa jedná o inštitúcie bankové alebo nebankové.

Ponuky týchto inštitúcií máte na každom rohu. Môžete tak vyberať z mnohých rôznych služieb a využiť tak pôžičku do 24 hodín, SMS pôžičku, online pôžičku atď. U bankových inštitúcií sú to väčšinou hypotéky, úvery, lízingy a ďalšie pôžičky, ktoré potom už klienti nemôžu splácať. Práve preto je oddĺženie takmer trendom modernej spoločnosti.

Termín oddĺženie, nazývaný inak osobný bankrot, je vlastne takým riešením úpadku, kedy sú klientovi zjednotené dlhy. Oddĺženie môžu využiť osoby, ktoré dlhy prekonali na základe osobného života. Nesmie sa tak jednať o podnikateľa a osobné bankrot z dôvodu dlhov na firme. Samozrejme aj podnikateľ je fyzická osoba, preto oddĺženie môže využiť, iba ale v prípade, že sa jedná o dlhy z bežného života.

Oddĺženie teda slúži osobám, ktoré sa dostali do úplne kritickej životnej situácie. Oddĺženie má dve rôzne varianty. Jednou z variant je uzavretie splátkového kalendára. Ak sa rozhodnete pre tento typ oddĺženie, musíme zaplatiť za určitú dobu určité percento z pôžičky. Tieto hodnoty si smluvíte s poskytovateľom týchto služieb. Napríklad tak budete musieť splatiť 30% sa dlhujú čiastky za 5 rokov. Tento spôsob je oveľa obľúbenejší a dovoľuje dlžníkove žiť podobný život, ako bol zvyknutý doteraz. Nevýhodou tejto zásady je fakt, že veriteľ musí schváliť, že s Vami pristúpi na splátkový kalendár. Vo väčšine prípadov sa tak deje. Druhý spôsob oddlženia je predaj majetku dlžníka.

Ak sa rozhodnete využiť oddĺženie, môžete prísť až o 70% celkového dlhu. Ak splátkový kalendár splníte, teda ak zaplatíte 30% celkovej sumy za určitú dobu, v našom prípade za 5 rokov, súd môže rozhodnúť o odpustenie dlhu. Ak sa tak stane, môže Vám byť 70% dlhu proste len tak odpustené.

Oddĺženie zabezpečí, že Vaše dlhy prejdú dlhšou dobou splatnosti. Oddĺženie je v mnohých prípadoch krajnej a núdzové riešenie.