Poslanci v Grécku chcú zažalovať ratingovú agentúru Moody’s

Poslanci reagovali na pondelkové krok agentúry Moody’s, ktorá znížila rating samotného Grécka, Foto: SXC

Desať gréckych poslancov vládnej socialistickej strany vyzvalo vládu, aby zažalovala ratingovú agentúru Moody’s za výrazné zníženie úverového hodnotenia Grécka.

Podľa gréckych zákonodarcov zníženie ratingu podkopáva fiškálne opatrenia vlády a ohrozuje ekonomické oživenie v Európe.

„Táto konkrétna akcia ohrozuje ústupky, ktoré musel prijať grécky ľud,“ uviedli poslanci vo výzve pre ministra financií George Papaconstantinou.

Premiér George Papandreou v minulosti už niekoľkokrát vyzval Európsku úniu (EÚ), aby sprísnila reguláciu ratingových agentúr.

Radičová: Existuje riziko, že Grécko vyhlási bankrot

Poslanci reagovali na pondelkové krok agentúry Moody’s, ktorá znížila rating samotného Grécka, a to dokonca o tri stupne na „B1“. Za hlavným dôvod poklesu hodnotenia krajiny Moody’s označila najmä riziká, s ktorými je spojené napĺňaní fiškálnych konsolidačných opatrení a štrukturálnych reforiem či výrazné ťažkosti pri výbere štátnych príjmov. Agentúra sa navyše obáva neistoty ohľadom vývoja po roku 2013, keď krajina prestane dostávať medzinárodnú finančnú pomoc.

Postup Moody’s ale výrazne odsúdilo grécke ministerstvo financií. „Zníženie ratingu, ktoré oznámila Moody’s je úplne neopodstatnené a nereflektuje objektívne a vyvážené zhodnotenie podmienok, ktorým teraz čelí Grécko,“ napísalo ministerstvo vo svojom pondelkovom vyhlásení.