Radičová: Existuje riziko, že Grécko vyhlási bankrot

Radičová nesúhlasí ani návrhom, aby fond mohol skupovať dlhopisy krajín v ťažkostiach, Foto: NATO

Existuje riziko, že Grécko vyhlási bankrot a eurozóna by mala pripraviť pravidlá pre túto možnosť, myslí si slovenský premiérka Iveta Radičová. Vo štvrtok o tom informovala agentúra Reuters.

Radičová sa domnieva, že eurozóna by mala vypracovať pravidlá pre štátnu bankroty, aby bola pripravená, keby k tomuto vyústenie došlo. „Samozrejme, riziko existuje. Preto potrebujeme tieto pravidlá,“ vysvetlila premiérka v rozhovore pre Reuters.

Slovenská politička ďalej dodala, že nemá problém so znížením úrokovej sadzby, ktorú musia platiť Grécko a Írsko. „Požičiavať týmto krajinám za tak vysoký úrok nie je spravodlivé,“ oznámila. „Nechceme a nepotrebujeme zisk z požičiavanie iným krajinám, naopak chceme, aby boli schopné splácať, a aby im pomoc pomohla vyriešiť problémy,“ dodala.

 Poslanci v Grécku chcú zažalovať ratingovú agentúru Moody’s

V rozhovore Radičová ani nevylúčila, že Portugalsko bude nútené požiadať o finančnú pomoc. „Z mojej strany by bolo veľmi optimistické vylúčiť, že bude potrebovať určitú pomoc,“ uviedla.

Slovenskú premiérka vidí možnosť, že na piatkovom summite Európskej rady dôjde k predbežnej dohode o zvýšení reálnej úverovej kapacity Európskeho fondu finančnej stability (EFSF). K zhode ale dôjde, len ak tento krok nebude obsahovať záväzok zvýšenia kapacity formou finančných injekcií od tých eurozóny, ktoré sa neteší najvyššiemu ratingovému hodnotenie na úrovni AAA. Radičová nesúhlasí ani návrhom, aby fond mohol skupovať dlhopisy krajín v ťažkostiach. „Uvítala by som akékoľvek iné riešenie. Toto nie je najlepší spôsob,“ myslí si.