Čo je to fulfillment a ako môže pomôcť aj vášmu e-shopu?

Vďaka internetu a tomu, že si ľudia obľúbili online nakupovanie, je oveľa ľahšie ako v minulosti začať predávať (takmer) akýkoľvek tovar. Rovnako sa tak predajcom výrazne zvýšil okruh potenciálnych zákazníkov, keďže tovar môžu poslať prakticky kamkoľvek.

Mať vhodné skladové priestory je dôležité aj pri predaji cez internet

Predaj cez internet však otvoril aj nové otázky ohľadom skladovania tovaru. Pri kamenných predajniach je to totižto jasné, skladové priestory sú ich súčasťou. Pri predaji tovaru výlučne cez internet je však možné skladovať tovar prakticky kdekoľvek, keďže tu nie je „viazanosť“ na predajňu.

Množstvo úspešných e-shopov tak začínalo prakticky z garáže a podobných priestorov aj keď takéto riešenie je naozaj vhodné len na začiatok (a samozrejme, nedá sa využiť pri akomkoľvek tovare). S rastom bude aj pôvodne malý e-shop potrebovať poriadny sklad.

Fulfillment? Čo to je?

Okrem hľadania a zariaďovania vhodných skladových priestorov je tu aj výhodný fulfillment, čo je služba, ktorú ponúkajú niektoré logistické spoločnosti, ktoré majú k dispozícii skladové priestory. O  čom teda fulfillment je?

Keby máme fulfillment opísať jednou vetou, opísali by sme ho ako službu, ktorá vás kompletne zbaví starostí s logistikou. Nezahŕňa totiž „len“ skladovanie tovaru, ale v podstate všetky logistické operácie, ktoré sa pri fungovaní e-shopu dejú.

Začína to teda príjmom tovaru a jeho triedením, čím je vyriešený „vstup“ tovaru. Samozrejmosťou je spomínané skladovanie. Fulfillment však zahŕňa aj „výstup“ tovaru, čiže logistiku spojenú s jeho predajom. Sem patrí spracovanie objednávok, balenie tovaru a jeho expedícia v rámci Slovenska aj do zahraničia. A ani to ešte nie je úplne všetko. Vo fulfillmente je totiž zahrnuté aj riešenie reklamácií.

Zdroj obrázka:

Autor: Monkey Business Images / Shutterstock.com