Dva tipy pre firmy, ktoré si chcú pomôcť s drahými cenami elektriny

Aj keď rôzne podniky už získavajú ako takú predstavu o tom, ako veľmi im bude s prudkým rastom cien energií pomáhané, neznamená to, že šetriť nemusia. Aj keď ideálny čas na robenie investícií, ktoré majú v budúcnosti firme ušetriť náklady na energie, bol ešte predtým ako ceny energií začali rásť, stále platí staré známe: radšej neskôr, ako nikdy.

Osvetlenie vypnúť nemôžete tak čo takto ho mať aspoň úspornejšie?

Zamerajme sa preto na dva spôsoby, ako môžu firmy začať šetriť na niečom tak esenciálnom ako je elektrická energia. Oba spôsoby si budú vyžadovať počiatočnú investíciu, ale sú to investície, ktoré sa vedia pomerne rýchlo vrátiť.

Začnime osvetlením. Bez ohľadu na to, či ide o osvetlenie kancelárií, či výrobných hál, náklady naň tvoria nezanedbateľnú časť všetkých pravidelných výdavkov na chod firmy. A pritom v prípade, že staré osvetlenie vymeníte za moderné, môžete dosiahnuť úsporu až 50%. Investícia sa vám tak môže vrátiť za 2 – 3 roky.

Elektrická energia zadarmo? Aj keď nie kompletne aspoň jej časť zadarmo mať môžete

Druhý spôsob na úsporu výdavkov na elektrinu je trochu odlišný. Nepôjde v ňom totiž o znižovanie spotreby. Možno už tušíte, že hovoriť budeme o inštalácii fotovoltiky. Ploché strechy firemných budov sú ako stvorené pre fotovoltické panely.

Keď už nemáte príliš ako znižovať svoju spotrebu, je čas začať si aspoň časť potrebnej elektrickej energie vyrábať. A poznáte lepší obnoviteľný zdroj elektrickej energie ako slnko? My teda nie a práve preto vám odporúčame inštaláciu fotovoltických panelov.

Áno, zvyčajne ide o vyššiu investíciu v porovnaní s výmenou osvetlenia, či inými úspornými opatreniami, ale návratnosť investície do fotovoltických panelov je taktiež veľmi atraktívna. V priemere totižto predstavuje 5 – 7 rokov.

 

Zdroj obrázka:

Autor: Miha Creative / Shutterstock.com