Žijete z výplaty do výplaty? Tieto tipy vám pomôžu, ako mesačne ušetriť zopár €

Čakáte na deň výplaty ako na spásu? Máte problém odložiť čo i len 30 €? Poďte sa pozrieť, ako môžete zlepšiť svoju situáciu v priebehu pár týždňov.

(zdroj: https://pixabay.com/sk/peniaze-dol%C3%A1r-centov-eura-eurocent-837376/)

 

Pokiaľ sa hrozíte toho, že sa vám pokazí práčka alebo budete musieť zaplatiť u zubára za ošetrenie, niečo robíte pri svojom hospodárení s financiami veľmi zle. Väčšina ľudí pritom robí stále tie isté chyby, ktoré ich pripravia o možnosť odkladania úspor a výsledkom býva dlhová špirála, z ktorej sa len veľmi ťažko uniká. Držte sa teda nasledovných zásad:

1. Nakupujte vždy plánovane a uprednostnite výhodné balenia

Väčšina ľudí nakupuje živelne a emocionálne. Obchodné domy sa tomu prispôsobujú a dokonca svoj sortiment rozložia tak, aby ste pri nákupe základných potravín prešli celým obchodom.

Riešenie? Nákupy si plánujte, kupujte cenovo výhodné väčšie balenia a správajte sa racionálne.

2. Ak sa dá, zmeňte dodávateľa energií, telefónneho operátora aj banku

Ušetriť takmer okamžite môžete aj zmenou niektorých produktov a služieb. Ak ešte stále nemáte účet bez poplatku, využite niektorý z bežných účtov nízkonákladových a menších bánk.

Ušetriť môžete aj zmenou telefónneho operátora a tiež zmenou dodávateľa elektrickej energie alebo plynu – alternatívni dodávatelia majú obvykle nižšie ceny, než tí „najväčší“.

3. Najprv si peniaze odložte a až zo zvyšku hospodárte

Ak chcete niečo mesačne ušetriť a sporiť si, musíte okrem šetrenia zmeniť aj svoj prístup k financiám. Namiesto toho, aby ste najprv míňali peniaze a na konci mesiaca sa pokúsili niečo odložiť, spravte to naopak.

Na úvod si odložte napríklad 20 € a zo zvyšku hospodárte. Ak vám niečo ostane, odložte aj to a nabudúce si odložte vyššiu sumu.

4. Využívajte viac MHD a cestujte menej autom

Ruku na srdce: dnes je úplne bežné vidieť na cestách autá s jediným človekom vo vnútri. Naozaj musíte na každú cestu vyťahovať svoje auto a míňať peniaze na palivo?

Určite nie! Objavte aj čaro MHD, najmä z finančného hľadiska. Uvidíte, že aj tu viete ušetriť zaujímavú sumu.

5. Zrušte kreditky aj kontokorent

Máte kreditnú kartu alebo povolené prečerpanie k účtu? Zrušte si ich. Samozrejme, doplaťte si predtým ešte všetky dlhy, ktoré na kreditke a kontokorente máte a môžete začať s čistým štítom.

Len pre zaujímavosť, aby ste vedeli, prečo vám toto radíme: viete o tom, že na väčšine kreditiek aj kontokorentov je bežný úrok aj cez 20 % ročne? Omnoho, omnoho viac, než napríklad na spotrebnom úvere.

6. Nekupujte si noviny, všetko je online

Ešte stále patríte medzi ľudí, ktorí sa nezaobídu bez klasických tlačených novín? Možno je to chvályhodná činnosť, ktorou si udržiavate svoje staré „zvyky“, ale ide to riadne do peňazí.

Najlepšie, čo môžete spraviť, je na tlačenú formu novín zabudnúť úplne. Všetko nájdete online a ak chcete podporiť svoje obľúbené periodikum, môžete tak spraviť napríklad online prístupom do platených sekcií.

7. Už žiadne nevýhodné nebankové úvery

Nebankové pôžičky sa hodia spravidla na nečakané výdaje a ak nemáte po ruke hotovosť. Dnes je síce moderné „žiť na dlh“, ale nemali by ste to preháňať.

Všeobecne platí, že na splátky všetkých úverov by malo ísť z vašich príjmov najviac 30 %. Ak ste už za touto hranicou, rozhodne si už ďalšie úvery neberte.

8. Refinancujte, oplatí sa to

Pokiaľ už máte nejaké úvery, určite zvážte možnosť ich refinancovania. Ide o jednoduchý proces, kedy sa novou pôžičkou splatí tá stará, menej výhodná.

Vďaka refinancovaniu je možné niekedy ušetriť aj tretinu pôvodnej výšky splátky, čo vám umožní odložiť si mesačne zaujímavú sumu na sporenie.

9. Porovnávajte, najmä pôžičky a úvery

Ak by ste mali záujem o refinancovanie či nový výhodný úver, porovnanie všetkých dostupných úverov, vrátane refinančných pôžičiek, je nevyhnutné. Môžete na to využiť služby špeciálnych online portálov, dobrým príkladom je web Hyperfinancie.

Pod jednou strechou nájdete desiatky rozličných úverov a môžete o ne dokonca aj požiadať z pohodlia domova. Výhodnejšie splátky sú tak oveľa bližšie, ako si myslíte.