ZDIEĽAŤ
SP začiatkom februára tohto roka začala zverejňovať v pravidelných mesačných intervaloch všetkých dlžníkov

Po zverejnení nového zoznamu dlžníkov, ktorí nezaplatili sumy od 3,32 eura, zaznamenala Sociálna poisťovňa (SP) takmer o pätinu vyšší výber poistného. Išlo o 24-% nárast v januári 2011 v porovnaní s decembrom 2010. Obdobný rast bol zaznamenaný aj pri medziročných štatistikách.

„Nie je možné, aby si ľudia bezúročne požičiavali od Sociálnej poisťovne, “ podotkol na dnešnom stretnutí s novinármi jej šéf Ľuboš Lopatka. Tento spôsob zverejňovania dlžníkov tak považuje za úspešný krok.

Z uvedeného zoznamu zaplatilo svoje dlžoby do 21. februára 10.288 neplatičov. Uhradili 5,4 milióna eur z celkovej sumy 26,5 milióna eur. Väčšina dlžníkov sú firmy – 60 %, zvyšok tvoria fyzické osoby. Lopatka priznal, že na zozname boli aj neplatiči, ktorí mali už svoj dlh vyrovnaný. Išlo o 634 fyzických a právnických osôb s dlžnou sumou takmer 750.000 eur.

SP začiatkom februára tohto roka začala zverejňovať v pravidelných mesačných intervaloch všetkých dlžníkov, ktorí jej na poistnom dlhujú 3,32 eura a viac. Prvý zoznam zachytil januárových dlžníkov. Doteraz poisťovňa uverejňovala neplatičov štvrťročne, a to tých, ktorí jej dlhovali sumu vyššiu
ako 4979 eur.

ZDIEĽAŤ