ZDIEĽAŤ

Penzijné pripoistenie je tu s nami už 18 rokov. História tohto sporenia na starobu je úspešná, pretože aj v našej malej krajine sa ho zúčastňuje na 4 milióny klientov, ktorým nie je ľahostajné, akú kvalitu bude mať ich život po odchode do dôchodku.

Rok 2012 ale prináša prvé razantné zmeny do tohto skôr konzervatívneho a stabilného sporiaceho produktu. Ako bude doplnkový dôchodok vyzerať v novej ére od roku 2013?

Žiadna garancia

Na prvý pohľad najdesivejšie zmena. Garancie, že klienti o svoje peniaze neprídu, je z dôchodkového poistenia odstránená, teda aspoň z nových zmlúv uzavretých od decembra 2012. To znamená, že účastníci penzijného pripoistenia budú môcť o svoje peniaze prísť, keď sa fondu nebude dariť. Práve kvôli pocitu úplného bezpečia a vidine slušného zisku si pritom veľa ľudí penzijné pripoistenie založilo (tým garancia zostane, pokiaľ sami neprestúpi do nových fondov, ktorým sa hovorí účastnícke).

Na druhú stranu sa nie je toľko čoho báť – účastník si totiž môže vybrať, kam budú jeho peniaze investované. Najbezpečnejšie je investícia do štátnych dlhopisov – až sa prestanú splácať české štátne dlhopisy, Česi budú mať oveľa viac problémov, než stratu peňazí v penzijnom pripoistení. Teda sa dá stále počítať s minimálnym, ale takmer istým ziskom.

Odvážnejší a ziskuchtivější klienti sa vrhnú na fond dynamických investícií a pre ostatných existujú ďalšie dva fondy: konzervatívny a vyvážený.

Vyššia štátny príspevok za horších podmienok

Obojaké pocity možno mať zo zmien v štátnom príspevku. Novo bude stáť poskytovať príspevok až 230 Sk mesačne, ale až od príspevku účastníka 1 000 Sk mesačne. Štát tak ženie obyvateľov do intenzívnejšieho sporenia, ktoré sa však môže vypomstiť vo chvíli, keď zisky fondu nepokryjú infláciu a vložené peniaze tak budú strácať hodnotu.

Hlavné je mať dostatok informácií

V dnešnom zložitom svete je zložité si vybrať, aký si kúpiť rožok ((ne) rozmrazený), nieto aké nástroje zvoliť ku sporenie na dôchodok, ktorý príde napríklad až za mnoho rokov. Načerpať informácie tak môže byť vôbec to najdôležitejšie, čo pre svoju budúcnosť môžete urobiť.

ZDIEĽAŤ