Pojištění automobilů

Poistenie automobilu je v dnešnej dobe veľmi dôležité a niektoré poistenie Vášho automobilu je dokonca povinné. Mohli by sme poistenie automobilu rozdeliť do svoju skupín. Jedná sa o povinné ručenie, teda poistenie, ktoré je dané zákonom. Ďalšou skupinou je potom havarijné poistenie, ktoré je voliteľné a nie je podmienené zákonom. Poistenie vozidiel je veľmi žiadané, práve preto ho ponúka mnoho bánk v Českej republike.

Zákonné poistenie vozidiel, teda povinné ručenie, je poistná zmluva o poistení zodpovednosti z prevádzky motorového vozidla. Je povinný ju uzavrieť vlastník alebo spoluvlastník tuzemského vozidla alebo vodič cudzozemského motorového vozidla. To znamená, že ak ste vlastníkom automobilu a zúčastňujete sa prevádzky na pozemných komunikáciách, ste povinný mať povinné ručenie, teda zákonné poistenie vozidiel. Toto celé kontroluje ČKP, teda Česká kancelária poisťovní. Porovnáva údaje z registra vozidiel s údajmi o poistených autách od všetkých poisťovní v Českej republike.

Ak vlastníte automobil a nemáte povinné ručenie, čaká Vás sankcie v podobe 20 Sk až 300 Sk na deň. Ak tak s automobilom jazdíte mesiac, čaká Vás sankcie zhruba 1500 Sk. Podľa zákona ale hrozí majiteľovi auta bez povinného ručenia sankcie až 40 000 Sk.

Ďalším druhom poistenie automobilu je havarijné poistenie. Toto poistenie nie je nutné, preto si ho klient môže zvoliť podľa svojej potreby. Na rozdiel od povinného ručenia je havarijné poistenie určené priamo na vozidlo. Chráni tak škody predovšetkým na Vašom motorovom vozidlu. Sadzby na havarijné poistenie automobilu sú nižšie ako sadzby na havarijné poistenie motocykla. Pre porovnanie sú skvelé percentuálne hodnoty. Ak sa tak sadzba u poistenia vozidla pohybuje medzi 4-10%, sadzba u poistenie motocykla môže dosahovať až 30% z ceny vozidla.

V dnešnej dobe ponúka poistenie automobilov veľa bánk v Českej republike. Povinné zmluvné poistenie si tak môžete zriadiť u Allianz, Axa, Českej poisťovne, ČPP, ČSOB poisťovne, Generali, Kooperativy, Slavii poisťovni a podobne. Vaším právom je tiež ľubovoľne prechádzať z jednej poisťovne do poisťovne druhej a uzatvárať tak iné povinné ručenie. Je len na Vás, akú banku zvolíte.