Meníme žiarovky na aute

S príchodom moderných automobilov s rôznymi dizajnovými LED svetlometmi sa aj z takej banálnej záležitosti akou kedysi bola výmena žiarovky, stal dôvod návštevy servisu. Je to skrátka daň za svetlá s lepším kontrastom, nižšou spotrebou energie a dlhšou životnosťou.

Pohnú sa „ľady“ v otázke legálnosti výmeny halogénových žiaroviek za LED? 

Dopriať si nádych novších technológii v starších automobiloch sa síce môže javiť ako jednoduchá záležitosť výmeny halogénovej žiarovky za LED. Pozor ale na legislatívu! Neodborným riešením totižto hrozí nebezpečenstvo oslnenia protiidúcich účastníkov cestnej premávky. Z toho dôvodu je akákoľvek zmena žiaroviek z halogénových na xenónové, prípadne LED, nezákonná.

Takáto legislatíva má svojich zástancov aj odporcov. Na jednej strane môže byť čudné v dobe, keď LED svietenie je pomaly štandardom pri nových autách, zakazovať takéto vylepšenie starších modelov. Treba však brať do úvahy minimálne to, že svetlomet auta, ktoré je od výroby vybavené halogénovými žiarovkami, bol na takéto žiarovky aj konštruovaný a svetlo z LED žiarovky sa v ňom nemusí „správať“ tak ako svetlo z „halogénky“.

Pre odporcov takéhoto zákazu však svitá na lepšie časy. Koncom minulého roka sa na trhu objavila legálna náhrada za výbojky H7. Zatiaľ však obsahuje jeden (podstatný) háčik. Schválená bola len pre stretávacie svetlá vybraných typov automobilov a iba v Nemecku. Na zmenu v ostatných krajinách, prípadne na celoeurópskej úrovni, si tak budeme musieť ešte počkať. Dobrou správou však je, že  žiarovkami H7 to nekončí, ale môžeme očakávať aj schválené LED H4 a H8 a ďalšie a taktiež rozšírenie zoznamu značiek a modelov áut.

Aj ŠPZku musí byť vidieť 

Menej háklivou témou býva LED osvetlenie ŠPZ. Keď nerátame rôzne extrémne prípady, osvetlenie ŠPZ nijako neoslňuje ostatných účastníkov cestnej premávky, takže výmena za neoriginálne zdroje svetla nemusí byť z hľadiska bezpečnosti taká chúlostivá. Keďže však stále ide o vonkajšie osvetlenie vozidla, nezabudnite si preštudovať legislatívu, prípadne homologizáciu žiaroviek, ktoré sa chystáte použiť, aby ste predišli zbytočným problémom.

Zdroj obrázka:

Autor: Standret  / Shutterstock.com