Máte firemné vozidlá s DPF? Takýto spôsob čistenia je najlepší

Pri nákupe automobilov (osobných, či nákladných), ktoré majú tvoriť firemný vozový park, je ekonomická prevádzka zrejme ešte dôležitejšia, ako keď si človek kupuje osobné auto súkromne. Každý majiteľ firmy alebo aj zamestnanec, ktorého „kanceláriou“ je služobné auto, určite vie, ako často je potrebné tankovať, keď je auto takmer neustále v pohybe.

Do určitej mieri sa vie DPF vyčistiť aj sám s malou pomocou vodiča

Preto sú stále vo firemných vozových parkoch obľúbené dieselové motory. Nižšia spotreba a zároveň aj nižšia cena nafty v porovnaní s benzínom sa pozitívne prejavia na výdajoch za palivo. Dieselové motory (ak neberieme do úvahy tie staršie) však disponujú jednou súčiastkou, ktorá sa stará o znižovanie emisií, ale zároveň je potrebné sa aj o túto súčiastku starať a to je na pleciach vodičov.

Ide o filter pevných častíc, bežne známy pod skratkou DPF (z anglického Diesel Particulate Filter). Ten zachytáva pevné častice sadzí, ktorých dieselové motory produkujú až 200krát viac ako benzínové motory.

Pochopiteľným faktom je, že DPF sa časom zanesie. Avšak nie hneď je potrebný servis DPF. O to sa stará riadiaca jednotka, ktorá po určitom počte najazdených kilometrov upozorní vodiča, že je potrebná regenerácia DPF. Od vodiča sa následne vyžaduje zhruba 15 minútová plynulá jazda v stredných otáčkach, počas ktorej riadiaca jednotka upraví chod motora tak, že zachytené častice sa prakticky vypália.

Zanedbávajú vaši zamestnanci regeneráciu DPF?

Na jednej strane je pravda, že nie vždy situácia na ceste dovoľuje takúto jazdu, ale na strane druhej, nebudeme si nahovárať, že všetci zamestnanci sa o svoje služobné vozidlá starajú tak ako by sa starali o vlastné. Preto je pravdepodobné, že raz príde čas, keď vaše služobné vozidlá budú vyžadovať účinný repas DPF v servise.

Vtedy je najlepšie nájsť servis, ktorý čistenie DPF robí certifikovaným prístrojom, ktoré sa na DPF napojí bez toho, aby ho bolo nutné demontovať, či rezať a zbaví ho aj inak neodstrániteľných častíc. A keď sa k tomu pridá kontrola protitlakom, budete zároveň vidieť aký rozdiel takéto čistenie robí.

Zdroj obrázka:

Autor: m.mphoto / Shutterstock.com