Aké druhy váh sú vhodné pre firmy? Záleží od toho, čo sa bude vážiť

Ak bežný človek využíva váhy, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o malé kuchynské váhy určené na váženie surovín pri príprave jedál. Tí, ktorí dbajú o svoju fyzičku, celkom určite často využívajú aj osobné váhy, aby mali pod kontrolou svoju hmotnosť, prípadne ďalšie údaje, ktoré vedia moderné váhy poskytnúť.

Váhy pre univerzálne použitie

Kvalitné váhy Kern však nájdu využitie aj v mnohých firmách. Ak sa pozrieme na váhy, ktoré sú určené na iné ako „domáce“ použitie, rýchlo zistíme, že druhov váh je podstatne viac. Správny výber tak v prvom rade záleží od toho, čo je potrebné vážiť, čiže aký je charakter a aj rozmery vážených predmetov.

Kompaktné váhy sú univerzálnymi váhami pre použitie v kanceláriách aj rôznych prevádzkach, v ktorých sa budú vážiť len menšie predmety. Podobne univerzálne sú aj plošinové váhy, ktoré sú ale určené na váženie väčších predmetov. Zvyknú mať oddelený ovládací panel a displej.

Sú potrebné nejaké špeciálne vlastnosti?

Presné laboratórne váhy, ktoré dokážu vážiť s presnosťou až 0,01 g, sú určené hlavne pre laboratória, čo vyplýva už z ich názvu. Hodia sa však aj na použitie vo farmácii a rovnako sú ideálne aj pre zlatníctva.

„Špecialitou“ sú aj počítacie váhy. Tie dokážu zistiť počet kusov nejakého predmetu na vážiacej platforme. Ako? Umožňujú totižto nastaviť takzvanú referenčnú hmotnosť jedného kusu a na základe tohto údaju určia celkový počet kusov. Využívajú sa preto napríklad pri balení drobných súčiastok a podobne.

Doteraz sme hovorili o váhach, ktoré majú vážiacu platformu, na ktorú sa ukladajú predmety, ktoré je potrebné odvážiť. Existujú však aj závesné váhy, pomocou ktorých sa váži tak, že sa vážené predmety vešajú. Takéto váhy nájdete v rôznych prevedeniach, od malých prenosných až po žeriavové váhy, s ktorými je možné vážiť aj predmety vážiace niekoľko ton.

Zdroj obrázka:

Autor: Smile Studio / Shutterstock.com