Najpoužívanejšie materiály jedálenských stolov a stoličiek

Cesta vami pripravovaného jedla začína v chladničke a v špajze a končí kde? No predsa na jedálenskom stole. Aj to, aký máte jedálenský stôl a stoličky vplýva na to, ako si vychutnáte jedlá, ktoré konzumujete doma. My sa teraz zameriame na ich materiály. Ktoré sú tie najpoužívanejšie?

Jedálenské stoly

Jedálenské stoly môžu (ale nemusia) mať rozdielny materiál dosky a nôh. Začneme odvrchu a teda od dosky stola. Najpoužívanejším materiálom je tu drevo. Vzhľad dreva je skrátka nadčasový a hodí sa do kuchýň a jedální zariadených v rôznych štýloch. Nevýhodou je, že drevená doska stola potrebuje pravidelnú starostlivosť. Odmenou je však priam nekonečná životnosť.

Štýlové sú jedálenské stoly s vrchnou doskou zo skla. Samozrejme, musí byť kalené, aby bolo dostatočne odolné na takéto použitie. Aj keď takýto stôl prinesie do vašej domácnosti exkluzívny vzhľad, musíte počítať s častým čistením.

Cenovo dostupnou voľbou sú laminované dosky (lamino). Obrovské množstvo farieb a dekorov poteší tých, ktorí si dávajú záležať, aby im všetok nábytok dokonale ladil. Pri týchto materiáloch si však treba dávať pozor na kolísavú kvalitu. Kritické sú hlavne hrany, ktoré sa môžu časom odlamovať.

Čo sa týka stolových nôh, najčastejšie sa používajú drevo a lamino, pri ktorých platí to, čo aj pri doskách z tohto materiálu. A ešte nesmieme zabudnúť na kov. Výhodou pevných kovových nôh je, že udržia aj ťažšie stolové dosky.

Jedálenské stoličky

A čo moderné jedálenské stoličky? Aj pri nich dominuje drevo, takže čo sa vlastností drevených stoličiek týka, platí to, čo pri stoloch. Okrem toho si treba dávať pozor na ich nosnosť, aby vyhovovala všetkým členom domácnosti.

Pochopiteľne, platí to aj pri iných materiáloch, napríklad tiež obľúbenej kombinácii plastu a kovu. Takéto stoličky potešia najmä nenáročnou údržbou. Dokážu si tak dlho zachovať pekný vzhľad aj bez toho, aby vyžadovali extra starostlivosť.

Pohodlie a skvelý vzhľad hodiaci sa najmä do priestranných kuchýň a jedální ponúkajú celočalúnené stoličky. Pozor však na poťahový materiál. Ak chcete, aby vám takéto stoličky dlho vydržali ako nové, mal by byť ľahko umývateľný alebo odnímateľný.

Zdroj obrázka:

Autor: Prostock-studio / Stock.adobe.com