Čo by ste mali vedieť o výbave na motorku?

Aj vy uprednostňujete pred štyrmi kolesami dve? Nečudujeme sa, veď pocitu jazdy s vetrom vo vlasoch sa vyrovná len máločo. Kúpou motocykla ale všetko len začína. K bezpečnej jazde potrebujete nie len rozvahu a jazdecké zručnosti, ale tiež adekvátne vybavenie. Čo všetko by malo zahŕňať?

V sedle motorky ste poveternostným vplyvom vydaní na milosť a nemilosť. Bez kvalitného motorkárskeho oblečenia sa aj preto neoplatí vyjsť ani na pár metrov z garáže. Zdôrazňujeme slovo „kvalita“, lacné oblečenie totiž vydrží nanajvýš zopár jázd, po ktorých sa začne párať.

Oblečenie skúšajte ako keby sedíte na motorke

Určite sa rozhodnite pre kvalitné oblečenie, hoc aj použité. Bunda, nohavice, rukavice, ľadvinový pás a topánky vás ochránia pred chladom a nepriazňou počasia a pomôžu aj pri prípadnom páde. Nekupujte si výstroj bez odskúšania. A keď už skúšate, nie len že sa v ňom kúsok prejdite, ale najmä vyskúšajte to ako sa v ňom sedí. Keď navyše predpažíte ruky, verná simulácia motorkárskeho posedu je hotová. Sedí vám výstroj aj v tejto polohe? Potom niet o čom, berte ho!

Dôležité vetranie

Okrem chráničov, ktoré môžu byť integrované dokonca aj v rukaviciach, sú dôležitou funkčnou súčasťou výstroje vetracie otvory. Mali by byť zakomponované v oblečení a čo je najdôležitejšie – všetky zapínacie mechanizmy by mali fungovať, aby ste ich v závislosti od počasia mohli otvárať a zatvárať.

Bez poistenia je lepšie zostať v garáži

Jazda na motorke je väčšinou radosť, no občas aj starosť. Preto je fajn, ak si ešte pred prvou jazdou uzatvoríte poistenie motorky. Najlacnejšie varianty začínajú na úrovni 22€, pričom poistiť sa dajú skútre aj väčšie motorky a kubatúry. S ozaj kvalitným poistením máte vykryté škody až do výšky niekoľkých miliónov eur, vrátane krádeží, havárie či škôd spôsobených vandalmi. Asistenčné služby v základnom rozsahu sú príjemným bonusom, vďaka ktorému si budete môcť užívať nerušený pocit z jazdy.