Pravdepodobne ste už neraz počuli o optických kábloch či vláknach. Vo všeobecnosti ide o akýsi optický vlnovod, ktorý obsahuje dva konce. K prenosu dát dochádza od jedného konca k druhému. Optické káble však prinášajú jednu veľkú výhodu. Ich prenos je totiž maximálne čistý, a to bez akéhokoľvek zbytočného rušenia z vonkajšieho prostredia.
Ako sa vlastné optické káble vyrábajú? V tomto prípade môže ísť napríklad o FTP káble, ktoré sa využívajú v súčasnej dobe veľmi často. Možno by ste neverili, no optické káble sa vyrábajú pomocou kvalitných materiálov. Medzi tie patria polovodiče, ktoré sa pripravujú špecifickými metódami. Pri výrobe je potrebná najmä čistota, čo sa následne odzrkadlí aj na kvalite prevedenia a kvalitnom a zároveň aj veľmi precíznom spracovaní.
Proces výroby optických vláken
Celá výroba optických káblov začína preformou. To znamená, že ide o dutý valec, ktorý sa vyznačuje priemerom niekoľkých mm. Takýto dutý valec je vyrobený zo špecifického materiálu, ktorý je vysoko odolný. Takýmto spôsobom je možné vyrobiť aj, napríklad, UTP káble, ktoré vynikajú v mnohých smeroch. Takáto preforma, ktorú sme spomínali vyššie, je vždy na svojom konci zahrievaná, aby sa zachovali všetky dôležité funkcie.
Využitie optických káblov
Viete, prečo sú optické káble tak obľúbené? Dôvodom je, predovšetkým, čistý a nerušený prenos. Vďaka tomu dochádza k nerušenému prenosu, ktorý je možné využiť, napríklad, v rámci medicíny, oblasti zdravotníctva, ale aj na telekomunikačné prenosy či osvetlenie. Na takéto účely je možné použiť aj špeciálne STP káble, ktoré sa využívajú skutočne v rôznych oblastiach. Čo sa týka osvetlenia, optické káble je možné využiť na prívod svetla práve na miesta, kde nie je možné získať svetlo iným spôsobom. Optické káble je však možné využiť aj v rámci dekorácie ako prvok do domácnosti, ktorý jednoducho skrášli interiér.