Kurz zlata vyrástol nad svoje 6-ročné maximum

Cena zlata v pondelok vyrástla na nové 6-ročné maximá na londýnskej burze po tom, čo fond s americkým zlatom vykázal najrýchlejší 1-dňový rast za uplynulých viac ako 10 rokov.

Americký prezident Trump medzitým uviedol, že je pripravený uvaliť na Irán „významné“ sankcie pretože existujú obavy, že porušia svoju vlastnú dohodu o obmedzení jadrového výskumu. Medzitým Čína varovala, že požaduje „rovnú konverzáciu“, pokiaľ sa má Trump stretnúť s prezidentom Xi na samite G20 v japonskej Osake na budúci víkend.

Kurz zlata medzitým stúpol o ďalších 0,8%. Tento pondelok zlato dosiahlo hranicu $1 410 za uncu na ázijskom i londýnskom trhu, čím sa jeho cena dostala až na 6-ročné maximum. 

Čo na to hovorí americký dolár?

Americký dolár medzičasom zažil najväčší týždenný pokles za 4 mesiace, keď americká centrálna banka FED (Federálny rezervný systém) signalizovala vyhliadku na znižovanie úrokových sadzieb. 

Darí sa aj ETF fondom

V piatok sa najväčší zlatý fond ETF na svete – SPDR Gold Trust (NYSEArca: GLD) – zvýšil o 4,6%, keď dopyt investorov zvýšil počet vydaných akcií.

Najsilnejší percentuálny rast od dňa, keď ministerstvo financií USA zachránilo veriteľov poisťovacieho giganta AIG v septembri 2008, si v piatkovom prírastku vyžiadal najsilnejší prílev zlatých prútov na podporu hodnoty akcií GLD od februára 2009, a to až v objeme 34,9 ton.

To ponechalo GLD na svojej najvyššej hodnote od februára tohto roka pri celkových zásobách menej ako 800 ton. V skutočnosti bol GLD jediným zlatým fondom v New Yorku, ktorý v piatok rástol.

Spoločne to limitovalo veľkosť zásob top 3 severoamerických zlatých fondov na 1 137 ton, čo je ich najvyššia hodnota od januára tohto roka. Je to však o 1/3 nižšie v porovnaní s rekordnou hodnotou z decembra 2012.

Ako nárast ceny zlata vnímajú investori

Údaje amerického regulátora CFTC medzičasom uviedli, že čistá špekulatívna pozícia hedžových fondov a iných finančníkov v kontraktoch so zlatými derivátmi Comex vzrástla o viac ako jednu pätinu.

Nárast, ktorý trval štyri týždne mal za následok, že čisté špekulácie s kontraktami futures a opciami sa rovnali pomyselnej pozícii 590 ton zlata. Táto hodnota je najvyššia od februára 2018.

Kombinácia čistých pozícií Comex futures a zlatých ETF tokov ukazuje neuveriteľnú 84% koreláciu s cenou dolárového zlata, hovorí multi-asset manažér Charlie Morris z miliardového domu Atlantic House.

Investori by mali vziať na vedomie, píše Morris vo svojom najnovšom Atlas Pulse newslettri, že táto situácia má za následok, že každý milión uncí zlata, ktoré investori nakúpia, pridáva približne 6,50 dolárov na cene zlata.

Ak chcete aby sa zlato dostalo na úroveň 1 500 dolárov, potom musíte prilákať ďalších 466 ton na trh. Je to možné? Samozrejme, že áno. Množstvo investorov vníma zlato ako skvelú investíciu.

Ďalšie novinky spojené so zlatom

Piaty najväčší štát v nakupovaní zlata na svete – Turecko, medzičasom zaznamenalo miestne ceny zlata na 10-mesačných maximách po tom, čo oponenti prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana získali kontrolu nad Istanbulom v opätovných voľbách na jar tohto roka, čím dvojnásobne porazili jeho stranu AKP.

Cena striebra medzitým stúpla len o 0,2% na úroveň $15,38 za uncu, čo pomohlo pomeru zlata a striebra k novému 26-ročnému maximu nad hranicu 91.

Cena platiny tiež vzrástla, ale zaostávala v prudkom náraste hodnoty zlata, keď sa obchodovala na úrovni o 0,6% vyššej – $815 za uncu.

 

 

Zdroj: bullionvault.com