Klondike v Česku: Česi skupujú investičné zlato vo veľkom

Zatiaľ čo je dnes väčšina investícií rizikovými, so zlatom je to inak. Jeho cena rastie závratne rýchlo, ďalej porastie, a naši susedia, Česi, dnes vďaka silnej korune nakupujú zlato ešte s väčším benefitom. Hovorí sa dokonca o českej zlatej horúčke.

Kto chce dnes v Českej republike zaručene výhodne investovať, nakupuje investičné zlato

O zlaté investičné zliatky a zlaté investičné mince je tak obrovský záujem, že trh zaznamenal dokonca krátkodobý nedostatok zlatých tehál. Tie sú pre nákup najobľúbenejšími. Vyrábajú sa však vo švajčiarskych rafinériách a tie koronavírus na dva mesiace zavrel. Spolu so zvýšeným záujmom o zlato tak museli Česi začať kupovať investičné zlaté mince. Tie však nie sú o nič nevýhodnejšie. Ich predajná cena je rovnaká a odvíja sa od ceny zlata. Naviac sa dajú nakupovať v malom a rovnako po častiach aj predávať. Takže sú ideálne pro prípad väčšej krízy.

Čo vlastne je investičné zlato?

Investičné zlato má dve podoby. Sú to zlaté investičné zliatky, nazývané tiež zlaté tehly, a zlaté investičné mince. Pozor, nie tie numismatické. Ich cena sa odvíja od ďalších parametrov než len od ceny zlata. Investičným zlatom teda nie sú žiadne zlaté šperky, ale ani surové zlato. Pozor si je tiež treba dať na nákup vhodnej značky. Pretože nie každá je tak prestížnou, aby ju od vás odkúpil každý obchodník. Investičné zlato zaobstaráte aj priamo v Bratislave. Ponúka ho predajňa na Dunajskej ulici č. 68. Mincovna tu predáva kvalitné švajčiarske zliatky aj investičné mince.

Cena zlata ide hore a podľa odborníkov sa rast hneď tak nezastaví

Včera prekonalo zlato cenu 1945 amerických dolárov za jednu uncu. Za posledných desať rokov jeho cena vzrástla na dvojnásobok. Ak ste v roku 2010 kúpili kilogram zlata, stálo vás to 29 635 €. Presne po desiatich rokoch má hodnotu 54 964 € (ceny sú k 27. 7. 2010 a k 27. 7. 2020). Inú tak zmysluplnú investíciu by ste hľadali len ťažko. A obrovský skok cena zlata nastal aj behom koronavírovej krízy, kedy sa zlato ukázalo byť jednoznačne najlepšou investíciou do nepohody.