Výmena batérie v notebooku, kedy prichádza jej čas a na čo si dať pozor?

Batérie notebookov sú spotrebným tovarom, ktorý má len obmedzenú životnosť. Ako spoznáte, že vašej batérii už „dochádza dych“ a ako dobre vybrať novú?

Koľko vydrží batéria v notebooku

Moderné notebooky už sú vybavené Li-Ion čiže lítium-iónovými akumulátormi, poprípade Li-Pol, teda lítium-polymérovými batériami.

Notebook bez batérie prevádzkovať možno, avšak ste závislí na elektrickej sieti. Nevýhodou súčasných zariadení je, že vás začnú upozorňovať na situáciu až vtedy, keď je kritická. Preto existuje rôzny softvér, ktorý vás je schopný informovať včas o tom, ako na tom vaša batéria je.

To, že už jej príliš života nezostáva, spoznáte bez akýchkoľvek pomocníkov jednoducho: Notebook na jedno nabitie vydrží znateľne menej, než na začiatku. Odhadom vydrží dnešnej batéria 300 až 1000 nabíjacích cyklov. V praxi to znamená asi 3 až 5 rokov pravidelného používania.

Ako sa starať o batériu v notebooku

Záleží samozrejme aj na používaní zariadenia. Batérii môžeme významne skrátiť aj predĺžiť život aj my sami. Nesvedčia im najmä extrémne teploty. Najlepšie je tak vášmu notebooku pri izbovej teplote okolo 25 °C. Oveľa rýchlejšie si batériu zničíte, keď sa bude notebook prehrievať. Bežne je to spôsobené hlavne zanesením vrstvou prachu.

U starších typov batérií mnohí aplikovali tzv. hlboké vybitie. Moderným Li-Ion batériám však takéto zaobchádzanie naopak škodí. Nabíjať by sa mali na cca 30 %, nikdy ich nenechávajte vybiť viac. Nabíjať takmer nabitú batériu však nie je optimálne. Opäť ju dobite až cca na hodnote 80 %.

Napriek všetkej starostlivosti je však pravdepodobné, že váš notebook pôvodné batériu jednoducho prežije. Budete teda riešiť výmenu.

Originálne a kompatibilné batérie

Základnou možnosťou je kúpiť si originálnu batériu. Tie sú priamo od výrobcu notebooku. Ich zásadná nevýhoda je to, že sú pomerne drahé. V súčasnosti počítajte v závislosti od konkrétnej značky a modelu s cenovým rozpätím 40 až 120EUR. Výmena batérie v notebooku však nemusí, byť podobne finančne náročná, ak uprednostníte batériu tzv. kompatibilnú.

Tieto batérie pre notebooky sú vyrábané inými výrobcami. Preto sú znateľne lacnejšie, úspora môže dosiahnuť až 50 %. Vyznačujú sa však podobnými vlastnosťami ako batérie originálne, preto nie je problém ich použiť.

Vždy je nutné si dôsledne overiť, že daná batéria je kompatibilná s vaším zariadením. Nevhodne zvoleným akumulátorom riskujete vážne poškodenie. Pre zjednodušenie orientácie užívateľov väčšinou predajcovia dopĺňajú k batérii už konkrétny model vhodného notebooku.

Ak by ste túto informáciu nenašli alebo sa chceli spoliehať na odvodenie kompatibility podľa vlastností batérie, vedzte, že sa je nutné sa zamerať hlavne na hodnotu výstupného napätia. Značí sa V, počíta sa teda vo voltoch. Počet voltov u starej aj novej batérie by sa mal zhodovať.