ZDIEĽAŤ

1. Loptičky sa na začiatkoch vyrábali z peria a kože.

Pri prvopočiatkoch golfu boli prvé loptičky vyrábané z konskej alebo hovädzej kože vypchatej husacím perím. V súčasnosti sa, samozrejme, materiály, ktoré sa na výrobu golfových loptičiek používajú, zmenili. Na jej jadro sa už nepoužíva perie, ale titán, volfrám či guma. Je známe, že tvrdšie jadrá majú väčší dolet, zatiaľ čo tie mäkšie vám umožnia lepšiu kontrolu nad loptou. Čo sa obalu loptičky týka jeho charakteristickou črtou sú malé vylisované priehlbinky, takzvané dimply. Práve dimply majú veľký vplyv na dráhu, dolet a presnosť letu loptičky. Ich počet sa pohybuje od 300 – 500. Dôležitejšie ako ich počet je však ich rozmiestnenie, veľkosť a hĺbka.

2. Pri samotnom vzniku golfu bol tento šport zakázaný.

Golf vznikol niekedy v 15. storočí v Škótsku, kde ho samotný parlament zakázal, pretože si neželal, aby občania a vojaci márnili na ihriskách čas.

3. Golfovú palicu by ste si mali vyberať podľa svojej výšky a pohlavia.

Palica sa skladá z rukoväte (gripu), strednej časti (šaftu) a hlavy (spodnej časti). Šafty sú poväčšine vyrábané z ocele a grafitu. Ženám sa odporúča vybrať si golfovú palicu s grafitovým šaftom, pretože váži menej ako oceľový. V skutočnosti začína už na 50 gramoch, zatiaľ čo oceľový váži až 120 gramov a viac. Vysoká osoba, ktorá má dlhé paže môže mať dokonca aj kratšie šafty, než je normálne.

4. S kovovými spikmi si len tak ľahko nenájdete miesto pre hru, sú totiž zakázané!

Spiky sú upevnené na podrážke golfových topánok. Ide v podstate o hroty, ktoré vám pomôžu udržať pri hre väčšiu stabilitu, rovnováhu a zaručia vám, že ani v šmykľavom teréne nebudete za ostatnými hráčmi zaostávať. Existujú dva typy spikov, a to kovové a plastové. Plastové spiky nahradili kovové v roku 1993, čo spôsobilo radosť veľkej časti golfovej populácie. Kovové spiky totiž ničili nielen povrchy greenov, ale aj podlahy v klubovniach či baroch. Kým sa zaviedli spiky plastové, hráči sa museli pred vstupom do týchto podnikov prezuť.

5. Golf je prvým športom, ktorý sa hral na Mesiaci.

Do histórie sa zapísal 6.február 1971, kedy si na Mesiaci kozmonaut Allan Shepard z posádky Apolla 14 zahral golf a odohral tam dve loptičky.

6. Najdlhšia jamka na jeden úder.

Golfový rekord najdlhšej jamky položil v roku 1961 Lou Kretlow. Loptička z odpaliska preletela priamo do jamky, ktorá bola vzdialená až 194 metrov.