Oplatí sa investovať do zlata?

Drobní aj väčšie investori hľadajú nové možnosti, kam vložiť svoje úspory tak, aby došlo k ich zhodnotenie, alebo si aspoň zaistili, že vplyvom inflácie alebo iné faktory nedôjde k znehodnoteniu finančných prostriedkov. Veľmi dobrým riešením je z tohto pohľadu investície do zlata. Investičné zlato, či už vo forme zlatých zliatkov alebo mincí, je pre investorov výhodné hneď z niekoľkých dôvodov.

Uchovávateľ hodnoty peňazí

V prvom rade slúži investičné zlato na uchovanie hodnoty peňazí. Kým papierové peniaze, ktoré máte uložené v banke, sú postupom času znehodnocované tým, ako dochádza k inflácii, u zlata toto nehrozí. Jednoducho sa dá povedať, že nech už je ekonomika v akomkoľvek stave, za investičné zlato dostanete vždy približne rovnakú sumu (respektíve hodnotu).

Investičné zlato nepodlieha DPH

Okrem funkcie uchovávateľa hodnoty sú však zlaté zliatky a mince výhodné aj v tom, že ste ako investori pri ich nákupe oslobodení od dane. Oslobodenie od dane je v tomto prípade dané zo zákona. Ten napokon priamo definuje, čo možno považovať za investičné zlato.

Aj investičné zlato môže zhodnotiť vaše peniaze

Oplatí sa teda investovať v dnešnej dobe do zlata? Určite áno. Stačí si len uvedomiť, že cena zlata išla v posledných rokoch výrazne nahor. Investícia je tak aj celkom výhodná z hľadiska zhodnotenie peňazí, čo ale v prípade zlata nie je spravidla prvotným účelom. Zlato je výhodné predovšetkým vďaka svojej stabilnej hodnote, v prípade snahy o čo najväčší zisk sa dajú nájsť mnohé iné investičné príležitosti.

Jednoduchý nákup investičného zlata

Investičné zlato sa oplatí aj z toho dôvodu, že je veľmi ľahko dostupné. V súčasnej dobe existujú špecializované kamennej a hlavne aj internetové obchody, kde je obstaranie tejto investičnej komodity veľmi ľahké, pohodlné a rýchle. To isté potom platí aj pre prípadný predaj investičného zlata. Vždy je však dobré sledovať vývoj ceny zlata pred tým, než sa rozhodnete k jeho kúpu alebo predaj.