Mám druhý pilier, ale na čo?

Máte aj vy 2. pilier a neviete čo vám prináša? Teraz z neho síce nepociťujete žiadne výhody, a to čo vám prinesie, zistíte, až keď budete na dôchodku. Aj keď veľa ľudí vraví: „Ja sa dôchodku nedožijem…“ Hm….. to vám nikto negarantuje.

Tak čo v prípade smrti? Čo sa stane s mojím pilierom? Veľkým plusom pre 2. pilier je, že nasporenú sumu v prípade úmrtia dostáva oprávnená osoba, ktorú si sám určíte. Už pred dedičským konaním má tak vaša rodina k dispozícií finančné prostriedky a vy máte istotu , že na váš dôchodkový účet neprichádzali zbytočne peniaze. Vaši blízki budú môcť pokojne fungovať aj bez vás a dôležité je, že sa nedostanú do nepríjemných finančných situácií.

Ak ste si otvorili tento pilier, tak časť odvodov, ktoré platíte do Sociálnej poisťovne odchádza na tento „účet“, ktorý spravujú spoločnosti. Raz za rok dostanete do poštovej alebo emailovej stránky výpis, o tom, aký bol vklad v danom roku na vašom 2. pilieri a ako pracujú fondy, ktoré ste si samostatne vybrali.

Okrem vkladov, ktoré tam pravidelne odchádzajú z vášho sociálneho poistenia, je možnosť aj vašich osobných vkladov. A tak aj vy môžete ovplyvniť výšku vašich úspor. O tejto možnosti vás informuje váš správca.

Zhodnotenie financií na dôchodkovom účte veľmi ovplyvňuje aj výber dôchodkových fondov. Čím máte dlhší čas odchodu do dôchodku, tým viac môžete zariskovať. Vo všeobecnosti sa odporúča, ak máte čas do dôchodku 15 a viac rokov, tak môžete financie zhodnocovať v rastovom fonde. Pokiaľ máte menší čas odchodu do dôchodku, treba svoju situáciu zvážiť . Ale o tom do akého fondu investovať je dobré prekonzultovať s odborníkom, ktorý má skúsenosti s finančným trhom.

Preto si zoberte svoj dôchodok do vlastných rúk už teraz, aby ste potom, až príde čas, mohli spokojne a s pôžitkom vychutnávať vaše úspory. Cestovanie, turistika, kúpele, rôzne hobby, rodinné stretnutia…