ZDIEĽAŤ

Hľadáte možnosti, ako zhodnotiť voľné finančné prostriedky? Naskytá sa celý rad rôznych spôsobov od nákupu akcií či komodít až po obstaranie niektorých z mnohých kryptomena. A jednou z tých naozaj zaujímavých alternatív je obchodovanie s CFD kontraktmi. Dosť možno ste o ňom už zahliadli nejakú zmienku na internete, alebo sa vám o ňom zmienil niekto z priateľov či kolegov. Viete ale, ako do CFD investovať?

Čo to ty CFD kontrakty vlastne sú?

CFD kontrakty sú vnorený derivát. To znamená, že nevlastníte žiadne ozajstné aktívum, ktoré môžu predstavovať napríklad akcie alebo komodity. Samotná skratka CFD je zložená z prvých písmen anglického termínu „contracts for différents“, ktorý možno preložiť do slovenčiny ako „kontrakty na vyrovnanie rozdielu“. Pri obchodovaní s CDF kontraktmi teda reálne nič nenakupujete ani nepredávate, ale snažíte sa odhadnúť, či bude cena konkrétnych aktív rast, či sa naopak prepadne.

Ako investovania do CFD kontraktov funguje?

Namiesto toho, aby ste vlastnili akcie konkrétnej firmy či akékoľvek iné aktíva, realizujete čisto špekulatívne investície. A ak sa vám podarí správne odhadnúť trend vývoja, zarábate, bez toho aby ste museli realizovať predaj. Pritom však nezarábate len vo chvíli, keď cena vami zvoleného aktíva rastie; naopak, k zisku sa dopracujete aj v okamihu, keď stráca na hodnote a vy máte nastavenú zodpovedajúcu pozíciu. Nezáleží na faktické cene vybraných aktív, ale len na vašich schopnostiach predpovedať jej vývoj.

U CDF je dôležitá finančná páka

CFD využívajú mechanizmus finančnej páky, čo je mnohými skúsenými investormi chápané ako nemalá výhoda. Môže totiž dôjsť k násobne vyššiemu zisku, na druhej strane však to isté platí aj v prípade straty. Pri využití finančnej páky je požadovaný počiatočný vklad nižšia ako celková hodnota investície. Je teda možné zarobiť nemalú sumu, ale aj prísť o oveľa viac, než ste vložili.

Aké trhy môžu obchodníci s CFD využívať?

S brokerskym domom XTB sa vám otvára možnosť uzatvorenia CFD kontraktov na viac ako 1500 globálnych trhoch. Tie zahŕňajú rôzne triedy aktív, môžete si tak vybrať, či sa vaše investície budú odohrávať na poli akcií, mien a kryptomena, komodít, akciových indexov, prípadne ETF fondov. Svoje investičné portfólio samozrejme môžete zložiť z CFD rôznych typov. Diverzifikácia vám poskytne väčšiu pravdepodobnosť úspechu a tiež zvýši váš pôžitok z investovania.

Ako začať s CFD?

Skvelou voľbou pre začiatočníkov i pokročilých je XTB brokerský dom. Ponúka ocenenú platformu xStation a MT4, páku až 1: 300, nízke spready od 0,2 pipu a nepretržitú zákaznícku podporu. Založenie demo účtu je úplne zadarmo. A navyše sú pre vás pripravené webináre, z ktorých môžete naštudovať všetko potrebné pre úspešný štart.

 

ZDIEĽAŤ