Na čo si dať pozor pri pôžičkách

Ste v ťažkej finančnej situácii a už neviete, čo máte robiť? Bojíte sa o svoj majetok a nechcete oň za žiadnu cenu prísť? Potom sa vám ponúka možnosť pôžičky. V dnešnej dobe vlastne bežná vec, ale naozaj to nemá žiadne riziká? Rozhodne je tu pár vecí, na ktoré by ste si mali dávať pozor.

Ak sa rozhodnete pre pôžičku, je dôležité si prečítať každú časť zmluvy, v pokoji a s chladnou hlavou sa nad ňou zamyslieť a prípadne sa opýtať na určité nejasnosti právnika či asistenta na pobočke. Často sa v zmluvách objaví to najdôležitejšie oznámení menším písmom a to skoro na konci. Takéto taktiky využívajú hlavne nebankové spoločnosti, ktoré sa snažia za každú cenu zákazníka získať. Môžu Vám potom byť utajované v prípade omeškania splátky vysoké sankcie. Preto je veľmi dôležité čítať zmluvu od začiatku až do konca.

Venujte pozornosť aj obchodným podmienkam. Stojí za to si ich aspoň prejsť a dbať zvýšenú pozornosť u rizikových bodov. V týchto podmienkach sa hlavne dozvieme, ako sa budú naše prípadné problémy s bankou riešiť, kto ich bude riešiť, aké plynú následky z nedodržania zmluvy a ďalšie informácie. Zmieňujeme Ak sa už o zmluvách, dôležité je, aby obsahovala obligatórne náležitosti, medzi ktoré patrí uvedenie RPSN, stanovenie podmienok zmien RPsN, stanovenie výšky pôžičky a splátok, ich poštu a splatnosti. Dôležité je tiež, aby obsahovala záväzok veriteľa informovať dlžníka o zmenách RPSN a ďalšie podmienky, ktoré sa bežne uvádzajú pri prípadnom spore.

Ak si naozaj chcete požičať bez väčšieho rizika, vyhľadajte iba kvalitné ponuky od zavedených inštitúcií. Rozhodne sa vyhnite ponukám vyveseným rôzne po meste, keďže sa tieto ponuky často vyhýbajú zákonom a často okrádajú samotného žiadateľa. Je dôležité preto voliť stabilné a vierohodnú inštitúcii, najlepšie banku. Tá má jasne špecifikované faktory, ktoré ovplyvňujú cenu pôžičky. Nehľadiac na to, že sú pod prísnou kontrolou Ministerstva financií a ďalších inštitúcií. Vyhneme sa tak nevhodnému zaobchádzaniu a znížime riziko nevyžiadaných problémov.