ZDIEĽAŤ

Pri akejkoľvek výmene okien na byte alebo dome je potrebné vybrať si okrem samotných okien aj vnútorné a vonkajšie parapety a zároveň zvoliť ideálny spôsob tienenia. Zatiaľ čo pri parapetoch budete pravdepodobne riešiť len vhodný materiál a farbu, ktorá bude ladiť s farbou okenných rámov, pri spôsoboch tienenia budete mať podstatne širšie možnosti. A viac práce s výberom.

Bezproblémový výber parapetov 

Ako sme už spomínali, výber parapetov by mal byť otázka chvíľky. Najskôr sa zrejme rozhodnete pre vhodný materiál. Pri vonkajších parapetoch asi nebudete experimentovať a zvolíte si hliníkové parapety, aby dokázali odolať vonkajším vplyvom. Vnútorné bývajú najčastejšie z plastu alebo z dreva. Plast môže mať jednoduchšiu údržbu, drevo naopak exkluzívnejší vzhľad.

Farbu budete poväčšine ladiť s farbou okenných rámov, nemusíte sa však brániť ani experimentom ak dokážete štýlovo zladiť dve farby. A to je ohľadom výberu parapetov zrejme všetko. Keď tak ešte kúpiť vhodnú chémiu na montáž a môžete vaše nové parapety osádzať.

Ako najlepšie tieniť? 

Pri výbere spôsobu tienenia je už možností podstatne viac. Rolety alebo žalúzie? Vonkajšie, či vnútorné? A to sme sa ešte nedostali k výberu materiálu, farby a ani k mechanizmu. Možno si budete chcieť vybrať ten spôsob, ktorý je aktuálne najviac trendy?

V tom prípade by ste si mali vyberať z ponuky vonkajších žalúzií a hlavne vonkajších roliet. Tie totižto v súčasnosti patria medzi najčastejšiu voľbu pri výbere vhodného tienenia.

Zatiaľ čo vonkajšie žalúzie majú okrem hlavnej funkcie, ktorou je tienenie, ešte dobrý termoregulačný efekt, pri vonkajších roletách môžete čakať oveľa viac. V porovnaní so žalúziami totižto slúžia aj ako zvuková izolácia a do určitej miery aj ako ochrana proti vlámaniu, keďže pre možného zlodeja predstavujú ďalšiu prekážku, cez ktorú by sa musel dostať ak by vás chcel bez pozvania navštíviť cez okno.

 

Zdroj obrázka:

Autor: Studio Harmony / Shutterstock.com

ZDIEĽAŤ