Ako môžu aj vášmu motoru pomôcť účinné aditíva?

Niektorí ľudia pristupujú k svojim autám ako k spotrebnému tovaru. Používajú ich, starajú sa o ich základnú údržbu, ale nerobia nič naviac. Veď keď bude treba, tak kúpia nové. A potom sú tu ľudia, ktorí robia všetko pre to, aby ich auto vydržalo čo najdlhšie. A k tomu im môžu pomôcť aj aditíva.

Čo je úlohou aditív?

Teraz však nemyslíme AdBlue, ktoré veľmi dobre poznajú všetci majitelia modernejších dieselov a používa sa na úpravu výfukových plynov týchto motorov. Hovoriť budeme o prímesiach do paliva alebo oleja, ktoré pomáhajú upravovať a zlepšovať ich vlastnosti.

Účelom takýchto aditív je eliminovať alebo aspoň výrazne oddialiť niektoré potenciálne problémy s motorom, čím sa predĺži jeho životnosť. Takéto aditíva môžu taktiež vylepšiť výkon motora, znížiť jeho hlučnosť a dokonca aj spotrebu, i keď tu je správne dodať, že zníženie spotreby je minimálne a netreba od toho čakať zázraky.

V bežných vozidlách sa až štvrtina energie vytvorenej palivom stráca kvôli treniu. Aditíva túto stratu redukujú približne o polovicu. Čo sa týka ochrany motora, ten chránia aj vďaka svojim protikoróznym účinkom.

Ako vplýva na používanie aditív tankované palivo, či ročné obdobie?

To, či má zmysel používať aditíva, záleží aj od toho aké palivo tankujete. Zvyčajne už všetky obsahujú nejaké aditíva. Ak však tankujete štandardné palivá, ide len o základné aditíva, ktoré rozhodne neprinášajú plnohodnotnú úpravu paliva. Ale v prípade, že tankujete prémiové palivá, ktoré majú vysokú úroveň aditivácie, tak dodatočné používanie aditív už nemá výrazný prínos.

Okrem delenia na aditíva do nafty, benzínu a oleja, sa aditíva delia aj na letné a zimné. Letné slúžia najmä na zvýšenie kvality paliva a výkonu motora, zimné zase zaisťujú zlepšenie nízkoteplotných vlastností paliva.

 

Zdroj obrázka:

Autor: Andri wahyudi / Shutterstock.com