Ako funguje sublimačná tlač? A na aké materiály sa dá použiť?

Medzi rôznymi reklamnými predmetmi sa veľkej obľube teší potlač na všemožných druhoch textilu. Takéto reklamné predmety patria k tým praktickejším a tak ich rôzne firmy často využívajú na propagačné účely.

Pamätáte si učivo z fyziky? Nie? Nevadí, osviežime vám pamäť

Zaujímalo vás však niekedy ako vlastne vzniká takáto potlač napríklad na tričká (a samozrejme iný textil)? Ide o technológiu, ktorá sa nazýva sublimačná tlač. Kto si ešte pamätá učivo z fyziky a vie, čo je to sublimácia?

Ak sa teraz márne snažíte spomenúť si, pomôžeme vám. Sublimácia je premena látky z pevného skupenstva priamo na plynné a teda bez predchádzajúceho topenia sa, čiže premeny na kvapalné skupenstvo. Ako to však súvisí s potlačou textilu? Aj to vám prezradíme.

Sublimačná tlač sa dá použiť nielen na textil z umelých vlákien

Sublimačná tlač funguje spôsobom, že sa požadovaný vzor najskôr vytlačí na prenosové médium. Z neho sa potom tlačí na finálny produkt pomocou sublimačnej tlačiarne a špeciálneho sublimačného atramentu.

Samotná tlač prebieha tak, že pôsobením vysokej teploty sa zmení skupenstvo sublimačného atramentu na plynné a zároveň sa otvoria mikropóry v štruktúre látky (preto sa na sublimačnú tlač používa textil z umelých vlákien). Atrament v plynnom skupenstve tak vstúpi do mikropórov na textile, zmení skupenstvo opäť na pevné a mikropóry sa uzatvoria. Keďže z atramentu sa tak stane súčasť látky, výsledkom je odolná a dlhotrvajúca potlač.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že sublimačná tlač funguje len na materiáloch, ktoré majú pórovitú štruktúru. Ako je ale potom možná napríklad potlač hrnčekov? Jednoducho, na povrch hrnčeka (alebo rôznych iných predmetov) je nanesená sublimačná vrstva, ktorá umožňuje, aby bolo možné sublimačnú tlač aplikovať aj na iné materiály.

Zdroj obrázka:

Autor: guruXOX / Shutterstock.com