20. storočia patrilo uhliu a plynu, 21. storočie potom tepelným čerpadlám

 

Odklon od fosílnych palív je niečo, čo môžeme na vlastné oči pozorovať už niekoľko rokov aj na Slovensku. Zároveň, tento trend zďaleka nie je u konca tak, ako tepelné čerpadlá majú potenciál ďalšieho rozširovania ako u rezidenčných, tak nerezidenčných budov.

Slovensko je druhým najrýchlejšie rastúcim trhom s tepelnými čerpadlami v Európe. Dopyt po tomto zdroji tepla je v tuzemsku dlhodobo nad priemerom Európy s tým, že tento trend bude v budúcnosti pokračovať tak, ako budú domácnosti naďalej hľadať spoľahlivý, efektívny a k životnému prostrediu ohľaduplný zdroj tepla a teplej vody.

Navyše, medzi hnacie sily sa bezpochyby zaraďuje aj všeobecný trend odklonu od fosílnych palív, v niektorých krajinách Európy už dokonca vynucované legislatívou, kedy už nie je alebo nebude možné v novostavbách využívať kotly na vykurovacie oleje či zemný plyn.

Tepelné čerpadlá si získavajú obľubu u spotrebiteľov vďaka unikátnej kombinácii výhod, tj.:

  • jedná sa o najefektívnejší zdroj tepla (v porovnaní s čiernym uhlím, hnedým uhlím, drevom, elektrickým priamotop, zemným plynom),
  • obslužnú prevádzku a absencia povinnosti skladovať palivo,
  • očakávaná dlhá životnosť,
  • schopnosť ohrevu vody či fungovanie ako klimatizácia,
  • prívetivosť k životnému prostrediu.

Viac o výhodách jednotlivých typov tepelných čerpadiel sa dočítate na tejto stránke webu spoločnosti IVT s.r.o.

Ďalej platí, že na obstaranie tepelného čerpadla je možné získať dotáciu od štátu do výšky 3 400 eur.

Vďaka tepelným čerpadlám ste navyše nezávislí na dostupnosti a cene palív, môžete si byť teda istí, že vaše náklady na teplo budú dlhodobo nízke. Podmienkou je samozrejme to, že sa vám podarí vybrať vhodné tepelné čerpadlo, tj. také, ktoré vám bude schopné vám dodať dostatok lacného tepla a teplej vody bez ohľadu na aktuálne poveternostné podmienky.

Medzi jednotlivými typmi tepelných čerpadiel existujú veľké rozdiely, zatiaľ čo niektoré typy sú vhodné pre nehnuteľnosti s menším počtom budov a nízkou spotrebou tepla, iné sú naopak schopné pokryť dopyt po teple a teplej vody viac bytových jednotiek naraz. Základnú predstavu o tom, ktorý typ čerpadla je vhodný pre vašu nehnuteľnosť si môžete urobiť v tomto jednoduchom sprievodcovi výberom tepelného čerpadla.

Zdroj obrázku:
Virrage Images / Shutterstock.com