ZDIEĽAŤ

Tiež patríte medzi tých, ktorí riešia nedostatok peňazí? A riešite tento problém pravidelne, alebo len občas? Skúste sa zamyslieť, prečo to tak je … Každému sa môže z času na čas stať, že mu dôjdu peniaze, vrátane jeho finančných zásob. Ak však k tomuto dôjde, nie je to skôr signálom, že so svojimi financiami nehospodaříte príliš dobre? „Výhodné“ pôžičky, ktorých je plný internet, by ste však využívať nemali …

Charakteristika „výhodných“ pôžičiek

Tieto „výhodné“ pôžičky sa prezentujú predovšetkým svojou rýchlosťou, teda, že Vám peniaze na účet prídu ešte v ten deň, kedy o ňu zažiadate. To je však jediná ich výhoda.

Na rozdiel od veľkých a stabilných finančných inštitúcií, ktoré u nás v Českej republike sú, požadujú tieto „výhodné“ a rýchle pôžičky extrémne vysoké úroky (výnimkou nie sú úroky ani 50%, aj keď väčšinou sa výška úrokov pohybuje okolo 18 – 36%). Ďalším faktorom, ktorým sa vyznačujú, je veľmi skoré splatenie (väčšinou sa jedná o rozmedzí 1 – 30 dní), čo veľa ľudí prehliada a dostanú sa tak následne do ešte oveľa väčších problémov, než predtým.

Zvažujete Ak pôžičku, premýšľajte …

Ak už nie je Vaša situácia akokoľvek riešiteľná a jedinou Vašou záchranou je pôžička, starostlivo zvážte, od koho si peniaze požičať … Rozhodne sa nenechajte zlákať rýchlosťou, akú budete mať peniaze na svojom účte (napríklad do druhého dňa) … radšej si počkajte o deň či dva dlhšie a predídete tak príliš vysokým úrokom, ktoré na Vás chystajú ostatné spoločnosti, ako je napr. Cetelem, PROVIDENT, Home Credit a pod.

Prevencia pred nedostatkom peňazí

Ak je Vaša situácia kolísavá a máte niektoré mesiace viac peňazí ako iné, podniknite patričné opatrenia a nedovoľte náhodným situáciám, aby Vás dostali do finančnej tiesne. Veľmi využívaným inštrumentom je „sporiaci účet“, z ktorého Vám v prípade potreby prídu peniaze do 48h.

Pokiaľ však očakávate vyššie zhodnotenie Vašich peňazí, kúpte si investičný produkt (nie sporiaci), z ktorého budete môcť vyberať peniaze kedykoľvek, podľa Vašej potreby. Ak totiž zvolíte zhodnotenie financií prostredníctvom sporiaceho nástroja (teraz sa nejedná o sporiaci účet), na svoje peniaze nebudete môcť vo väčšine prípade dlhú dobu siahnuť … a keď už tak urobíte, zaplatíte za to veľké poplatky.

ZDIEĽAŤ