ZDIEĽAŤ

Tém týkajúcich sa výmeny zimných pneumatík za letné pneumatiky je veľmi veľa, viete však, prečo by ste ich mali prezúvať čo najskôr? Prípadne, aké výhody prinášajú hliníkové disky voči plechovým?

Pneumatika. Súčasť auta, ktorej prínos je mimoriadne veľký a autá tak, ako sú dnes, by bez pneumatík existovať jednoducho nemohli. V dejinách snáď neexistovalo auto, ktoré by nemalo kolesá bez nejakej vrstvy gumy na nich a ak náhodou aj existovalo, pravdepodobne nedosahovalo rýchlosť vyššiu ako je dnešná rýchlosť priemerne zdatného cyklistu. Pneumatiky totiž umožňujú udržať auto na ceste cez toho, aby v zákrute okamžite vyšlo mimo cesty, lebo by nedokázalo udržať stopu. To je, samozrejme, len tá najprimitívnejšia vlastnosť pneumatík. Okrem nej sa pneumatiky vo výraznej miere podieľajú na tlmení rázov nerovností, majú veľký vplyv na spotrebu auta a jeho celkový komfort a jazdné vlastnosti. Nie je preto žiadnou novinkou, že pneumatiky by ste mali vyberať rozumom a najmä na základe kvality. Aj lacné pneumatiky vedia veľmi dobre poslúžiť, niekedy dokonca lepšie, ako mnohé drahšie modely. Ak však vyberáte lacné pneumatiky, najprv si pozrite ich výsledky v porovnávacích testov a overte si tak, či sú naozaj dobré.

A čo disky?

Letné pneumatiky nie sú len o samotných pneumatikách, ale aj o diskoch. Kým v zimných podmienkach si väčšina z nás vystačí s plechovými diskami, na leto sú rozhodne lepšou voľbou hliníkové disky. Tie nielen perfektne vyzerajú, ale majú aj mnoho funkčných výhod. Sú veľmi ľahké, vozidlo s nimi tak rýchlejšie akceleruje a pohotovejšie reaguje na zmeny smeru. Zlepšujú tak jazdné vlastnosti a to naozaj citeľne. Nemalou výhodou je aj skutočnosť, že odvádzajú teplo oveľa lepšie, ako „plecháče.“ To pomáha k lepšiemu odvodu tepla od bŕzd a znižuje tepelné namáhanie samotných diskov. Vyberte si tak lacné, ale kvalitné a overené letné pneumatiky, napríklad letné pneumatiky Matador, obujte ich na štýlové hliníkové disky a letné jazdenie sa môže začať! Hlavne ich prezujte čo najskôr, zimné pneumatiky majú totiž v letných podmienkach nepredvídateľné jazdné vlastnosti a najmä sa zbytočne derú.

ZDIEĽAŤ