ZDIEĽAŤ

Vznik novej firmy, rýchlo rastúca spoločnosť, expanzia do nového mesta, nevyhovujúce priestory. Dôvodov, prečo hľadať novú kanceláriu na prenájom, môže byť veľa. Čo však treba zohľadniť pri hľadaní nového priestoru?

Stanovte si rozpočet a priority

Rovnako ako pri kúpe nového auta, aj pri hľadaní novej kancelárie na prenájom by ste mali prichádzať na trh už s vykryštalizovanou predstavou. Prvým krokom je stanoviť si rozpočet na mesačný prenájom. Aký suma je však tá správna? Univerzálna odpoveď neexistuje, vstupuje tu množstvo faktorov, ktoré cenu ovplyvnia – lokalita, vybavenosť, služby a aj vaše požiadavky.

Preto by ste mali mať predstavu o tom, čo hľadáte – samozrejme, bez konzultácie so spoločníkmi či blízkymi zamestnancami by ste k tomuto rozhodnutiu nemali dospieť. Hľadáte open space, alebo kancelárie so samostatnými bunkami? Aké technológie potrebujete k svojej práci? Chcete vlastnú kuchynku? Plánujete sa v najbližšej dobe ako firma rozrastať? To sú otázky, na ktoré by ste mali poznať odpoveď na začiatku pátrania.

Vyberajte podľa lokality a priestoru

Zásadnou otázkou pri prenájme kancelárie je lokalita – ako vybrať tú najvhodnejšiu? Skvelým odrazovým mostíkom je oblasť, v ktorej pôsobíte: ak vaša spoločnosť poskytuje služby a stretáva sa so svojimi klientmi na dennej báze, hľadať priestor v priemyselnej zóne na konci mesta by bolo výhodné iba cenovo. Naopak, ak hľadá nové sídlo logistická firma, je pre ňu kľúčové dopravné prepojenie na hlavné ťahy a vtedy sú kancelárie so skladovými priestormi v priemyselnej zóne správnym riešením.

Nemenj dôležitý je i samotný priestor kancelárie – jeho veľkosť, dispozičné riešenie, možnosť budúceho rozšírenia, prípadne prenajatia si ďalšieho poschodia v prípade rýchleho rastu firmy. Nemali by ste podceňovať ani dostatok prirodzeného svetla na pracovisku či vybavenie celého kancelárskeho komplexu. V dnešnej dobe by mal byť samozrejmosťou aj dostatok parkovacích miest, na túto oblasť sa špeciálne zamerajte. Okrem toho treba zvážiť aj občiansku vybavenovať v danej lokalite – budú sa mať kde zamestnanci najesť, nakúpiť, je v blízkosti zástavka MHD?

Oslovte niekoho, kto v tom vie chodiť

Trh s realitami sa mení raketovým tempom, vďaka čomu sa pri podpisovaní prenájmu môžete niekedy aj popáliť. Nemusí ísť len o nevhodný priestor či privysoký nájom, ale aj nevýhodnosť zmluvy. V prípade, že sa rozhodnete urobiť rozhodnutie na niekoľko rokov dopredu, mali by ste mať po svojom boku odborníka, ktorý vám pomôže nielen s hľadaním vhodnej kancelárie na prenájom, ale aj s právnými náležitosťami.

 

Ak hľadáte takého, na ktorého rady o situácii na realitnom trhu sa môžete spoľahnúť, navštívte internetovú stránku www.volnekancelarie.sk. Nájdete tu odborníkov, ktorý sa slovenskému trhu s nehnuteľnosťami venujú už od roku 2006 a pomôžu vám vybrať tú najvhodnejšiu kanceláriu pre potreby vašej firmy.

 

ZDIEĽAŤ