Drevené okná a ich údržba pred zimou

Veľmi dôležitým architektonickým prvkom fasády je bezpochyby okno, ktorého tvar a veľkosť ovplyvňujú vzhľad samotnej nehnuteľnosti. Cez okno preniká prirodzené svetlo do interiéru a nie je nič lepšie ako mať prirodzene presvetlené izby, lebo tým pádom šetríte za energiu. Svietiť tak môžete až večer, akonáhle vonku zapadne slnko, nie cez deň.

Okno je však na druhú stranu aj najslabším článkom nehnuteľnosti, najmä ak je staré, netesní a prepúšťa z interiéru teplo von. Hlavne v zimnom období sa jedná o veľký problém, pretože viac prekúrite. Ak ste sa rozhodli pre výmenu okien a zapáčila sa vám drevené euro okná, urobili ste správne. Blíži sa však zima, a tak by ste mali vykonať základnú údržbu.

Ako pripraviť drevené okná na zimu?

Drevo je tradičný stavebný materiál, ktorý býva vystavovaný priamym účinkom poveternosti, a preto je nevyhnutné sa o povrch starať, čo platí aj v prípade drevených okien. Štandardom každej domácnosti býva umývanie okien dvakrát do roka, čo odporúčajú aj samotní výrobcovia. Stačí klasický saponát, vlažná voda a handričku. Zabudnite na drsné čistiace prostriedky, hubky a čistiace prášky alebo abrazívne čistiace krémy.

Zmeny teplôt, dážď a UV žiarenie spôsobujú, že sa z povrchovej úpravy vymývajú niektoré zložky, ale našťastie existujú špeciálne prípravky, ktoré tieto chýbajúce zložky oknám opäť navrátia a osviežia celkový výhľad okien. Drevené okná by ste mali pripraviť na zimu teraz, počas jesene.

Pokiaľ pri údržbe zistíte, že je povrch okien poškodený, je nevyhnutné čo najskôr zabezpečiť jeho opravu, pretože zima by mohla poškodenie len prehĺbiť.

Základom je povrchová úprava

Dôležitá je viacvrstvová povrchová úprava, pretože čím je kvalitnejšia, tým menej sa budete musieť údržbe v budúcnosti venovať. Predtým drevené okná zabrali oveľa viac práce, ale dnes sa používajú materiály, ktoré tú prácu uľahčujú. Medzi výhody drevených okien patria perfektné tepelno-izolačné vlastnosti a tvarová stabilita.