Ako si požičať

V dnešnej dobe číhajú riziká na každom rohu a pri pôžičke v banke či inej finančnej inštitúcie tomu nie je inak. Požičiavanie peňazí sa stalo bežnou vecou. Či už preto, že finančné nároky sú stále vyššie a platy nejako extrémne nerastú. Banka nám môže pomôcť v obzvlášť krízovej situácii. Sú tu ale aj spoločnosti, ktoré nemusia premýšľať pre Vaše dobro. Preto je dôležité zvážiť od koho si požičiavate.

Naložíte Ak s touto ponukou naozaj rozumne, potom sa pôžička stáva veľmi účinným nástrojom pre správu Vašich peňazí. Rozprestrite tak výdavky na väčšie nákupy do viacerých mesiacov. Musíte však zachovať chladnú hlavu a mať svoje požičané peniaze pod kontrolou. Musíte vedieť, kedy prekračujete svoje medze a možnosti. Nedodržali by ste svoj poriadok, spadli by ste do rovnakej kaše, ako pred pôžičkou.

Pozor si dávajte hlavne na to, že ak nebudete splácať pohľadávky v stanovenej lehote, potom sa môžete dostať do naozajstných problémov. Ak budete sa oneskoriť so splácaním, Vy aj Vaša domácnosť sa môže dostať do peknej šlamastiky.

Ak máte ešte nejakú finančnú rezervu, zamyslite sa, či nie je lepšie, ju využiť. Ak naozaj nie je určená na niečo konkrétne, bude lepšie jej využitie ako pôžička, pretože tá by Vás spoločne s úrokmi na väčšie peniaze. Ak sa rozhodnete však naozaj pre pôžičku, dôkladne si rozmyslite, na čo si peniaze požičiavate. Potrebujete ju na platbu neočakávaného účtu či pokrytie nejaké iné krátkodobé medzery vo vašich príjmoch a výdavkoch? Alebo si potrebujete kúpiť niečo drahšieho do domácnosti a radi by ste rozprestreli zaplatenie počas životnosti tej kupovanej veci?

Rozhodne by ste si mali dať pozor na to, od koho si peniaze požičiavate. Mali by ste vedieť, že ak nájdete v schránke lístoček, na ktorom ponúkajú naozaj výhodnú pôžičku, radšej ho vyhoďte do popolnice. Nevyužívajte takých pôžičiek! O týchto spoločnostiach sa môžete informovať napríklad na internetových stránkach, kde často nájdete aj ich recenzie.

Ak ste si zariadili v banke úver, vystavujete sa tiež nebezpečenstvo, že Vám banka vystaví vysokú zmluvnú pokutu, úroky z omeškania, ktoré hrozí pri prvej nesplatenej splátke. Preto sa dôkladne informujte vopred! Zvlášť potom sa radšej vyhýbajte zmenkám, ktoré bývajú vcelku nebezpečné.