ZDIEĽAŤ

Veľmi dôležitou súčiastkou v dieselových automobiloch je filter pevných častíc, ktorého úlohou je zabrániť škodlivým a karcinogénnym látkam, aby sa dostávali do ovzdušia a škodili prírode. Rovnako ako každý filter, tak aj filter pevných častíc, označovaný aj skratkou DPF, sa čas od času zanesie sadzami, až sa nakoniec upchá.

Viete, ako spoznáte, že filter pevných častíc nefunguje správne? Začne klesať výkon motora a zdvíhať sa spotreba vozidla. Akonáhle sa vám začnú objavovať tieto problémy, nemusíte hneď premýšľať nad kúpou nového automobilu, pretože väčšinou za to môže zanesený filter pevných častíc. Existujú spoločnosti, ktoré vykonávajú čistenie DPF filtrov, a tak vás oprava nevyjde príliš draho.

Aká je životnosť filtra?

Filter pevných častíc je pomerne drahý. Pre niektoré vozidlá vyjde aj na tisíce euro, a preto je dobré zistiť si, ako predĺžiť životnosť tejto súčiastky. Zmeňte štýl jazdy, pretože zlým štýlom životnosť DPF výrazne klesá. Odporúča sa tiež jazda na dlhšie vzdialenosti, nie len v meste. Ak jazdíte len po meste, siahnite rovno po benzínovom automobile.

Ako sa čistenie DPF filtra vykonáva?

Akonáhle sa vám na palubnej doske rozsvieti kontrolka filtra pevných častíc, nemali by ste ju podceňovať, pretože po chvíli sa dostane vozidlo do núdzového režimu a nebude mať taký výkon, aký od neho očakávate.

Pustite sa do čistenia DPF, ale nie sami. Skôr sa obráťte na špecializovanú firmu, ktorá danú službu vykonáva po celom Slovensku. Stačí do vyhľadávača zadať frázy ako čistenie DPF Bratislavačistenie DPF Žilinačistenie DPF Prešov či iné mesto a ponúkne sa vám hneď niekoľko odborníkov. Objednajte sa na vyčistenie filtra, a tým ušetríte dosť peňazí. Predsa len je lepšie dať pár stoviek euro za vyčistenie než tisícky za nový filter, nemyslíte?

 

ZDIEĽAŤ