ZDIEĽAŤ

Každý, kto má veľký nadbytok peňazí a nevie čo s nimi, ale zároveň ich chce nejako zhodnotiť alebo najlepšie ešte zvýšiť, existuje niekoľko rád, ako to docieliť.

Ako zhodnotiť a zvýšiť svoje financie?

Rada, ktorú banky ponúkajú najčastejšie, je uložiť si peniaze na účet, kde vám bude hodnota narastať vďaka úrokom. V tomto prípade je však nebezpečenstvo, že príde inflácia a vy môžete o svoje peniaze veľmi rýchlo prísť alebo v najlepšom prípade dostať aspoň tú sumu, ktorú ste si vložili.

Ďalšie cennou radou je to, aby ste svoj finančný obnos vložili do majetku, pretože ten hodnotu nestráca, ale nadobúda. Takým majetkom býva najčastejšie pozemok, budova alebo veterán. Keď vložíte peniaze do budovy, ako je napríklad panelák, môže byty prenajímať a tak pribudne ešte pasívny príjem.

No, a ak máte naozaj vysokú čiastku, tak je najlepšie investovať do akcií či dlhopisov.

Čo je lepšie? Akcie či dlhopisy?

Akcie

Na akciách je dobré, že s nimi môžete sami kedykoľvek manipulovať a sami sa môžete rozhodnúť, či si teraz akciu necháte a počkáte na lepšie ceny, alebo už ju pustíte, pretože je práve najlepšia ponuka.

Problém je v tom, že ak si kúpite akcie nejaké firmy, tak o nej musíte mať veľmi výborné informácie – ako sa jej darí na trhu, či je nejako preverená, osvedčená a či o nej majú zákazníci záujem a podobne, aby ste mali istotu, že na kúpu týchto akcií nič nestratíte, ale naopak si zarobíte.

Je dobré mať poradcu, ktorý akciám veľmi dobre rozumie a pohybuje sa v tomto prostredí, alebo mať šťastie, aby ste mohli riskovať. Risk si môže dovoliť človek, ktorý má naozaj veľa peňazí alebo ten, ktorému už je to z nejakého dôvodu v podstate jedno. Každopádne prísť o prevratnú sumu nie je nič milého.

Dlhopisy

Je pravdou, že vy sami nemáte žiadne slovo v tom, kedy majú byť dlhopisy splatené a podobne. Ale na druhú stranu máte tú výhodu, že peniaze môžete na dlhopis dať kedykoľvek, bez toho aby ste o tom niečo vedeli. Štát len tak nezkorumpuje a keby náhodou áno, tak dostane požičané od iných štátov alebo nejakých organizácií, takže máte sebeväčšia istotu, že vaše peniaze sa vám vráti a to aj s poriadnymi úrokmi.

Navyše štát musí dodržať dobu, ku ktorej sa upísal, takže nemôžete mať ani problém s tým, že by ste museli peniaze neskôr vymáhať. Ale zároveň dlhopisy sú veľmi drahá záležitosť, takže si to môžu dovoliť len naozaj bohatí a mocní ľudia. Človek s priemerným platom a treba päťčlennú rodinou, nemá šancu na to, aby si mohol kúpiť dlhopisy. Každopádne sa to vždy oplatí.

Ak chcete svoje peniaze zhodnotiť a chcete ísť na istotu, tak je dobré si to najprv čo najlepšie premyslieť, aby ste náhodou o svoje peniaze neprišli. .Na Chvíľu sa staňte najväčšími pesimistami, aby ste mysleli aj na katastrofy, ktoré môžu nastať a zároveň, aby sa vaše peniaze dostali späť k vám, aspoň v hodnote, v akej ste ich uložili alebo investovali.

ZDIEĽAŤ